לוכד עכברים

תיאור: זה בכלל לא נעים להדליק בלילה את האור ולגלות לפתע מזיק קטן ושעיר שהחליט להתנחל אצלכם בבית או בעסק וגורם לבהלה קטנה. העכברים נמצאים לרוב מחוץ לבית אולם יש מקרים שבהם הם חודרים פנימה עקב סכנת טורפים כגון חתולים או בגלל שהגשם הרס להם את המחילה הטבעית שלהם וכעת הם מצאו מסתור חמים ונעים. מנסיוננו אנו יודעים שמיד אחרי הגשם הראשון בחורף יש המון עכברים שיוצאים החוצה מהמחילות שלהם ומחפשים מקום מסתור חדש מפני הגשם. ברובם הגדול של המקרים הם לא באים לבד ואם ראיתם אחד מהם מסתובב אצלכם בבית או בעסק אזי סביר להניח שיש עוד כמה פריטים נוספים מהם שעדיין לא ראיתם וסביר להניח שתיתקלו בהם בהמשך. ישנם כאלו שמגדלים עכברים כחיות מחמד אולם לכידת עכברים כאלו שהגיעו ממקומות מזוהמים אל תוך הבית הינה חשובה ולא רק מפני הפחד והרתיעה אלא מכיוון שהם מפיצי מחלות כגון קרציות, פרעושים,  כלבת, טיפוס ועוד.  בנוסף, הן עלולות לנשוך במצבים של סכנה או לכידה. עבור לוכד עכברים מיומן המשימה איננה דבר פשוט מכיוון שעכברים אלו הינן חיות חכמות מאוד ועם חוש ריח שהתפתח מאוד עם השנים וכך הן למדו כיצד להיזהר מבני האדם ולהתחמק מהמלכודות שאנו מניחים להם כדי ללכוד אותם. מגוון השיטות של לוכד עכברים הוא רב אולם חשוב עוד יותר שיבוצע בידי לוכד עכברים מומלץ ובעל נסיון וזאת כדי לאתר וללכוד אותם במהירות וללא שום סכנה לדיירי הבית.

לוכד עכברים

השיטות של לוכד עכברים מומלץ

ניטור: כל לוכד עכברים מומלץ לו לבצע את שלב הניטור שבו הוא מוודא את סוג המזיק וזאת כדי לוודא שאכן מדובר בעכבר ולא במזיק אחר כגון חולדה. את הסימנים להמצאות עכברים בבית או בעסק ניתן לראות בקלות יחסית מכיוון שהם משאירים סימנים בולטים בשטח כגון גללים והפרשות. גללי העכבר הם קטנים למדי ונראים בצורתם כמו גרגרי אורז קטנים בצבע שחור. לפי כמות הגללים נוכל לדעת אם מדובר בעכבר אחד או יותר ואם הם לחים עדיין ולא מתפוררים בלחיצה אז זה סימן שהם טריים יחסית. סימנים נוספים להמצאות עכברים הם סימני כירסום של חפצים, אוכל, רהיטים, מחיצות ועוד ובנוסף הזזה של חפצים קטנים ומציאתם במקומות נסתרים או בנישות בתוך הבית.

אם אתם לא בטוחים שיש לכם עכבר בבית ואתם מעוניינים לבדוק המצאות של עכברים אתם צריכים לסלק או לשים במקום סגור את כל סוגי המזון בבית שהעכברים יכולים לגשת אליו במהלך הלילה ואז לפזר 2-4 חתיכות קטנות מאוד של גבינה צהובה במקומות ידועים ומסומנים וכל מה שנותר הוא לקום למחרת בבוקר ולבדוק האם הם זזו או נעלמו משם.

לכידת עכברים בעזרת קפיץ: מלכודת הקפיץ מוכרת לנו כבר הרבה שנים ונעשית על ידי הנחת פתיון על הניצרה הדרוכה. כאשר העכבר ינסה לאכול או למשוך את הפתיון - הקפיץ יופעל ויקטול את העכבר. המיומנות של לוכד עכברים מיומן תבוא לידי ביטוי במיקום שבו הוא יניח את הקפיץ ובסוג המזון אותו הוא שם. כפי שציינו לפני כן, העכברים האלו חכמים ולא ימהרו לנגוס בפתיון מכיוון שהם חוששים מכל חפץ חדש שהופיע לפתע בטריטוריה שלהם. הם יבחנו אותו בזהירות ורק אחרי שהם בטוחים שאין סכנה - הם ינסו לנגוס בפתיון ששמנו. מהירות הלכידה תלויה במיומנותו של אותו לוכד עכברים אשר אמור לזהות את מסלול ההליכה של העכבר ואת מקומות המסתור שלו ורק אז הוא יחליט היכן להניח את המלכודת. לוכד עכברים מיומן ילכוד את המכרסם בדרך כלל תוך מספר שעות לעומת כאלו שיצליחו ללכוד את המכרסם רק כעבור מספר ימים אם בכלל! קיימים מגוון סוגים של מלכודות קפיץ ואנו נבחר באיזה סוג מהן להשתמש בהתאם לסוג וגודל המזיק שאותו זיהינו.

לוכד עכברים - קפיץ
לוכד עכברים - מלכודת דבק

לכידת עכברים באמצעות מלכודת דבק: בדומה למלכודות הדבק הקיימות היום בשוק עבור תיקנים/ג'וקים, ניתן למצוא גם מלכודות דבק ייעודיות עבור עכברים שבהם הדבק חזק יותר ולא מאפשר לעכברים להתנתק ממנו. מלכודות דבק אלו גורמות סבל רב לאותם עכברים ואירגונים למען החיות כגון צער בעלי חיים פועלים נמרצות כדי להוציא את מלכודות הדבק מחוץ לחוק. כעקרון, לוכד עכברים מומלץ לו שלא ישתמש בסוג זה של מלכודות כדי למנוע סבל מיותר ולאותם אלו שכן משתמשים באותם מלכודות דבק, אנו יכולים רק לבקש שברגע התפיסה לקחת את המלכודת עם העכבר החוצה, רחוק ככל האפשר מהבית ולשחרר אותו בטבע. ניתן לשחרר את העכבר מהמלכודת דבק בקלות על ידי כך שנשפוך מעט שמן על המשטח הדביק.

לכידת עכברים באמצעות מלכודת רשת: מלכודת רשת מוכרת לנו כבר שנים רבות ונעשית על ידי הנחת פתיון על ניצרה אשר תסגור את הדלת הקפיצית ברגע שהעכבר יגיע אל הפתיון שבתוכה. כפי שציינו עוד לפני כן, העכברים האלו חכמים ולא ימהרו לנגוס בפתיון מכיוון שהם חוששים מכל חפץ חדש שהופיע לפתע בטריטוריה שלהם. הם יבחנו אותו בזהירות ורק אחרי שהם יהיו בטוחים שאין סכנה - הם ינסו לנגוס בפתיון ששמנו בתוך המלכודת. מהירות הלכידה תלויה במיומנותו של אותו לוכד עכברים אשר אמור לזהות את מסלול ההליכה של העכבר ואת מקום המסתור שלו ורק אז יבחר היכן להציב את המלכודת. המלכודות האלו אינן פוגעות בעכבר אלא רק לוכדות אותו וכמובן שניתן לשחרר אותו לאחר מכן רחוק מהבית ללא שום פגיעה.

לוכד עכברים - מלכודת רשת

הדברת עכברים

הדברת עכברים: ברוב המקרים, לוכד עכברים מיומן יצליח ללכוד את העכברים ללא שום בעייה אולם יש מקרים בודדים שבהם אין לאותו לוכד עכברים אפשרות פיזית להגיע אליהם ואז אנו נאלץ לבצע הדברת עכברים באמצעות רעל ייעודי. רעל זה הינו רעל קיבה שיקטול את העכברים רק כעבור מספר ימים ולא מיידית וזאת כדי שאותם חיות פיקחות (אמרנו כבר שהן חכמות...) לא ייקשרו את הרעל הזה לסיבת המוות וכך גם יתר העכברים שנותרו בשטח ימשיכו לאכול מהרעל הזה.

הדברת עכברים תיעשה גם במקומות הדורשים אחזקה חודשית קבועה כגון בתים פרטיים, בניינים, חנויות, עסקים, מסעדות, עסקי מזון וכ"ו וזאת כדי לשמור על המקום נקי ממכרסמים לאורך כל השנה.

בטיחות בהדברת עכברים באמצעות רעל: כאשר לוכד עכברים נאלץ לבצע הדברת עכברים באמצעות רעל עליו לנקוט במשנה זהירות. אם זה באמצעות מודעות המזהירות את הדיירים מפני הרעלים שפוזרו ואם זה נקיטת אמצעי בטיחות נוספים. דבר ידוע הוא שעכברים נוהגים למשוך את המזון שמצאו אל תוך הקן שלהם כדי לאכול ממנו בנחת וללא חשש או כדי להאכיל בו את הגורים שלהם. בהרבה מקרים מתוך בהלה או דבר אחר, הן שומטות את האוכל שאותו אספו והתכוונו להביא לקן ובורחות במהירות למקום מסתור. במקרה כזה, הן ישמטו את הרעל במקומות קרובים יותר אלינו ונגישים יותר ואז הרעל הזה היה יכול להיאכל על ידי חיית המחמד שלנו או חלילה על ידי איזה ילד קטן שחשב שזה ממתק.
אם בכל זאת לא מצליחים ללכוד את המזיקים האלו ולא נותרה ברירה אחרת אלא לבצע הדברת עכברים עם רעל אז אנו מחוייבים להשתמש ב"תחנת האכלה" ייעודית לעכברים. בתחנת האכלה כזו, אין אפשרות לאדם או חיית מחמד להגיע אל הפתיון המורעל שנמצא בתוכו וגם המזיק באם זה עכבר או חולדה, לא יכול לסחוב איתו את הפתיון החוצה אלא רק לאכול אותו בפנים וכך אנו שומרים על כללי הזהירות ומונעים אסון. שימו לב בתמונה שהרעל (בצבע ירוק) מקובע בתוך המתקן ואינו יכול להימשך החוצה על ידי העכבר. בנוסף, המתקן נעול ויש צורך במפתח ייעודי כדי לפתוח אותו.

 

לוכד עכברים - תחנת האכלה

איך יודעים אם יש עכבר בבית?

לוכד עכברים - גללי עכברים

סימנים: המצאות של עכברים בבית ניתן לראות לפי הסימנים שהם משאירים אחריהם כגון גללים הנראים כמו חרצנים של זייתים שחורים באורך של כ 5-6 מ"מ וגם דרך ההפרשות שלהם המלוות בריח דוחה. לוכד עכברים עם נסיון יכול להרגיש נוכחות של עכברים בבית ברגע הראשון שבו הוא נכנס לדירה. בנוסף אם מבחינים בסימני כירסום בחפצים שונים או שומעים רעשי כרסום בעיקר בלילה גם זה מהווה עדות להמצאות עכברים בבית. סימנים נוספים להמצאות עכברים הם חפצים קטנים שפתאום "זזו" למקומות ניסתרים כגון כוכים או מעברים צרים.

מדביר עכברים מומלץ לו שיבדוק את גללי העכברים היטב מכיוון שניתן ללמוד מהם די הרבה. גללים בגדלים שונים מעידים על יותר מעכבר אחד בבית ואם הגודל הוא יותר מ 8 מ"מ אז סביר להניח שיש חולדה בבית. אם לוחצים על הגללים והם מתפוררים זה סימן שהם לא טריים וייתכן שהעכבר מסתתר בחדר אחר בבית ולא היכן שמצאנו את הגללים שבדקנו. אם בגללים יש נקודה לבנה באחד הקצוות אזי מדובר בגללים של שממית (סוג של לטאה) ולא גללים של עכבר.

במידה ומצאתם גללים בבית, אין לגעת בהם בידיים חשופות אלא בעזרת כפפה חד פעמית מכיוון שבהפרשות העכברים יש חשש למחלות. את הגללים יש להכניס לשקית ניילון קטנה כדי להראות למדביר ולציין היכן הם נמצאו.

לוכד עכברים - עגבניה

בדיקה: ניתן לבדוק אם יש עכברים בבית על ידי כך שנשאיר בלילה חצי עגבנייה במקום נגיש במטבח הבית או היכן שאנו חושבים שהוא מסתתר ואנו ממליצים על מקום במטבח מכיוון שעכברים רוב הזמן יחפשו מזון או יימצאו ליד מזון. בבוקר יש לבדוק האם העגבנייה אכולה או ש"זזה" קצת למקום אחר. אם לא היה כלום - יש להשאיר את חצאי העגבניות ללילה נוסף מכיוון שהעכברים הינן חיות חשדניות מאוד ובמקרה של מזון או חפץ שמופיע לפתע בטריטוריה שלהם זה יגרום לחשדנות מצידן ויקח להם יום או יומיים להתרגל לנוכחות של המזון ולגשת אליו.

בדיקה נוספת ניתן לבצע על ידי פיזור אבקה כגון טלק או קמח על הריצפה בלילה לפני השינה ולמחרת בבוקר לבדוק האם יש סימני דריכה קטנים על האבקה ששמנו. מומלץ לפזר את האבקה בצמוד לקירות מכיוון שהעכברים נעים בצמידות לקיר בדרך כלל.

לוכד עכברים - מחיר

כשמזמינים לוכד עכברים מחיר הלכידה משוכלל לפי מספר גורמים כגון: שעת הלכידה - האם בשעות העבודה או באמצע הלילה, גודלו של מקום הפעולה - האם זו דירת סטודיו או וילה עם שלושה מפלסים, האם יש צורך בתיבות האכלה, משך האחריות, האפשרות של טיפול נוסף במסגרת האחריות ועוד. בהזמנה של לוכד עכברים מחיר העבודה הינו חשוב אולם חשוב יותר שהמבצע יהיה מוסמך ואמין מכיוון שטיפול ברעלים הינו מסוכן ושיהיה זמין במקרה והבעיה לא נפתרה ונדרש טיפול נוסף.

לסיום: אם הזמנתם לוכד עכברים או שתפסתם את העכבר בעצמכם עדיין קיימת האפשרות שזה לא נגמר עדיין. עכברים חיים בקבוצות ולכן יש סיכוי גבוה שיש עוד עכבר או עכברים בבית. כדי לשלול אפשרות לקיומו של עכבר נוסף בבית, יש לנקות היטב את הבית מגללים כדי לוודא שלא הופיעו גללים חדשים לאחר התפיסה ובנוסף, את העכבר שתפסנו אנו או תפס לוכד עכברים - יש לבדוק האם זו נקבה אחרי המלטה כדי לוודא שאין גורים שהיא השאירה אחריה באיזו מחילה בבית.

אם היה לנו עכבר בבית אזי יש פתח שדרכו הוא נכנס ולכן יש לאתר את המקום או את הדרך שבו הוא נכנס לבית ולאטום אותו כדי שלא ייכנסו עכברים נוספים. אם לא מצאתם את הדרך שבה הוא נכנס לבית, יש לאטום כל חור קטן או חריץ ברחבי הבית.

הדברת בתים

הדברת בניינים

הדברת בניני מגורים

הדברת מסעדות

הדברת חנויות

הדברת מפעלים

הדברת מוסדות

הדברת טרמיטים

הדברת פרעושים

הדברת קרציות

הדברת נמלים

הדברת תיקנים

התקשרו כעת
בחר גודל פונט
הפעל ניגודיות