לוכד חולדות

תיאור:

זה בכלל לא נעים להדליק בלילה את האור ולגלות לפתע מזיק קטן ושעיר שהחליט להתנחל אצלכם בבית או בעסק וגורם לבהלה קטנה. החולדות נמצאות לרוב מחוץ לבית אולם יש מקרים שבהם הן חודרות פנימה עקב סכנת טורפים כגון חתולים או בגלל שהגשם הרס להם את המחילה הטבעית שלהם וכעת הן מצאו מסתור חמים ונעים. מנסיוננו אנו יודעים שמיד אחרי הגשם הראשון בחורף יש המון חולדות שיוצאות החוצה מהמחילות שלהן ומחפשות מקום מסתור חדש מפני הגשם.

ברובם הגדול של המקרים הן לא באות לבד ואם ראיתם אחת מהן מסתובבת אצלכם בבית או בעסק אזי סביר להניח שיש עוד כמה פריטים נוספים מהן שעדיין לא ראיתם וסביר להניח שתיתקלו בהם בהמשך. ישנם כאלו שרואית חולדות כחיות מחמד ואפילו מגדלים אותם בביתם אולם לכידת חולדות אשר הגיעו אלינו מהביוב הינה חשובה ולא רק מפני הפחד והרתיעה מפניהם אלא מכיוון שהם מפיצי מחלות כגון קרציות, פרעושים,  כלבת, טיפוס ועוד.  בנוסף, הן עלולות לנשוך במצבים של סכנה או לכידה.

גם עבור לוכד חולדות מיומן המשימה איננה דבר פשוט מכיוון שהחולדות האלו הינן חיות חכמות מאוד עם חוש ריח שהתפתח מאוד עם השנים וכך הן למדו כיצד להיזהר מבני האדם ולהתחמק מהמלכודות שאנו מניחים להן כדי ללכוד אותם. מגוון השיטות של לוכד חולדות מיומן הוא רב אולם חשוב עוד יותר שיבוצע בידי לוכד חולדות מומלץ דרך חברה אמינה ועם נסיון וזאת כדי לאתר וללכוד אותם במהירות וללא שום סכנה לדיירי הבית.

לוכד חולדות

השיטות של לוכד חולדות מומלץ

לוכד חולדות
ניטור:

כל לוכד חולדות מומלץ לו שיבצע את שלב הניטור שבו הוא מוודא את סוג המזיק וזאת כדי לוודא שאכן מדובר בחולדות ולא במזיק אחר. את הסימנים להמצאות חולדות בבית או בעסק ניתן לראות בקלות יחסית מכיוון שהן משאירות סימנים בולטים בשטח כגון גללים, הפרשות וריח לא נעים.

גללי החולדות הינם קטנים למדי ונראים בצורתם כמו גרעינים של זית קטנים ובצבע שחור. לפי כמות הגללים נוכל לדעת אם מדובר בחולדה אחת או יותר ואם הם לחים עדיין ולא מתפוררים בלחיצה אז זה סימן שהם טריים יחסית. סימנים נוספים להמצאות חולדות הם סימני כירסום של חפצים, אוכל, רהיטים, מחיצות ועוד ובנוסף הזזה של חפצים קטנים ומציאתם במקומות נסתרים או בנישות בתוך הבית.

אם אתם לא בטוחים שיש לכם חולדה בבית ואתם מעוניינים לבדוק המצאות של חולדות אצלכם בבית - אתם יכולים לעשות זאת בקלות יחסית, תסתירו או שימו במקום סגור את כל סוגי המזון בבית  כך שהחולדות לא יוכלו לגשת למקורות מזון במהלך הלילה הניחו 2-3 חתיכות קטנות מאוד של גבינה צהובה במקומות ידועים ומסומנים! ואז, כל מה שנותר הוא לקום למחרת בבוקר ולבדוק האם הם זזו או נעלמו משם.

ניתן לעשות זאת גם עם עגבניות שרי קטנות. אפשרות נוספת היא לפזר אבקת טלק במעברים צרים ולבדוק למחרת האם יש סימני רגליים על משטח הטלק.

לכידת חולדות בעזרת קפיץ:

מלכודת הקפיץ מוכרת לנו כבר הרבה שנים ונעשית על ידי הנחת פתיון על הניצרה הדרוכה. כאשר החולדה תנסה לאכול או למשוך את הפתיון - הקפיץ יופעל ויקטול את החולדה. המיומנות של לוכד חולדות מיומן תבוא לידי ביטוי במיקום שבו הוא יניח את הקפיץ ובסוג המזון אותו הוא ישים.

כפי שציינו לפני כן, החולדות האלו חכמות ולא ימהרו לנגוס בפתיון מכיוון שהן חוששות מכל חפץ חדש שהופיע לפתע בטריטוריה שלהם. הם יבחנו אותו בזהירות ורק אחרי שהם בטוחים שאין סכנה - הם ינסו לנגוס בפתיון ששמנו. מהירות הלכידה תלויה במיומנותו של אותו לוכד חולדות אשר אמור לזהות את מסלול ההליכה של החולדה ואת מקום המסתור שלה ורק אז יבחר היכן להציב את המלכודת.

יהיו כאלו שילכדו את החולדה תוך מספר שעות ויהיו כאלו שיצליחו ללכוד את החולדה רק כעבור מספר ימים אם בכלל! קיימים מגוון סוגים של מלכודות קפיץ ואנו נבחר באיזה סוג מהן להשתמש בהתאם לסוג וגודל המזיק שאותו זיהינו.

לוכד חולדות

לוכד חולדות

לוכד חולדות - מלכודת

לכידת חולדות באמצעות מלכודת רשת: מלכודת רשת מוכרת לנו כבר שנים רבות ונעשית על ידי הנחת פתיון על ניצרה אשר תסגור את הדלת הקפיצית ברגע שחולדה תגיע אל הפתיון שבתוכה. כפי שציינו עוד לפני כן, החולדות האלו חכמות ולא ימהרו לנגוס בפתיון מכיוון שהן חוששות מכל חפץ חדש שהופיע לפתע בטריטוריה שלהם. הם יבחנו אותו בזהירות ורק אחרי שהם יהיו בטוחים שאין סכנה - הם ינסו לנגוס בפתיון ששמנו בתוך המלכודת. מהירות הלכידה תלויה במיומנותו של אותו לוכד חולדות אשר אמור לזהות את מסלול ההליכה של החולדה ואת מקום המסתור שלה ורק אז יבחר היכן להציב את המלכודת. המלכודות האלו אינן פוגעות בחולדה אלא רק לוכדת אותה וכמובן שניתן לשחרר אותה לאחר מכן רחוק מהבית וללא שום פגיעה.

לכידת חולדות באמצעות מלכודת דבק:

בדומה למלכודות הדבק הקיימות היום בשוק עבור תיקנים/ג'וקים, ניתן למצוא גם מלכודות דבק ייעודיות עבור חולדות שבהם הדבק חזק הרבה יותר ולא מאפשר לחולדות להתנתק ממנו. מלכודות דבק אלו גורמות סבל רב לאותן חולדות ולכן אירגונים למען החיות כגון צער בעלי חיים פועלים נמרצות כדי להוציא את מלכודות הדבק האלו מחוץ לחוק.

כעקרון לוכד חולדות מיומן יימנע מלהשתמש בסוג זה של מלכודות ולאותם אלו שכן משתמשים באותם מלכודות דבק, אנו יכולים רק לבקש שברגע התפיסה לקחת את המלכודת עם החולדה החוצה ורחוק ככל האפשר ולשחרר אותו בטבע. ניתן לשחרר את החולדה מהמלכודת דבק בקלות על ידי כך שנשפוך מעט שמן על המשטח הדביק.

לוכד חולדות - דבק

הדברת חולדות

לוכד חולדות - רעלים

הדברת חולדות: ברוב המקרים לוכד חולדות מומלץ מחברתנו, ילכוד את החולדות האלו ללא שום קושי אולם יש מקרים בודדים שבהם אין לאותו לוכד חולדות אפשרות פיזית להגיע אליהם ואז אנו נאלץ לבצע הדברת חולדות באמצעות רעל ייעודי. רעל זה הינו רעל קיבה שיקטול את החולדות רק כעבור מספר ימים ולא מיידית וזאת כדי שאותם חיות פיקחות (אמרנו כבר שהן חכמות...) לא ייקשרו את הרעל הזה לסיבת המוות וכך גם יתר החולדות שנותרו בשטח ימשיכו לאכול מהרעל הזה.

בכל מקום שבו מבוצעת הדברת חולדות באמצעות רעל, לוכד חולדות מומלץ לו ואפילו מחוייב לתלות שלטי אזהרה שבהם הדיירים יינקטו במשנה זהירות וישמרו היטב על חיות המחמד שלהם באותו האיזור. בכל מקרה שבו יש חשש לכך שחיית המחמד באיזור זה לא מרגישה טוב - יש לקחת את חיית המחמד לווטרינר לבדיקה כדי לשלול אפשרות של הרעלה. 

בטיחות בהדברת חולדות באמצעות רעל:

כאשר אנו מבצעים הדברת חולדות באמצעות רעל עלינו לנקוט במשנה זהירות. אם זה באמצעות מודעות המזהירות את הדיירים ואם זה נקיטת אמצעי בטיחות נוספים. דבר ידוע הוא שחולדות נוהגות למשוך את המזון שמצאו אל תוך הקן שלהם כדי לאכול ממנו בנחת וללא חשש או כדי להאכיל בו את הגורים שלהן. בהרבה מקרים מתוך בהלה או דבר אחר, הן שומטות את האוכל שאותו אספו והתכוונו להביא לקן ובורחות במהירות למקום מסתור. במקרה כזה, הן ישמטו את הרעל במקומות קרובים יותר אלינו ונגישים יותר אלינו ואז הרעל הזה יוכל לצערנו להיאכל על ידי חיית המחמד שלנו.

כדי למנוע אכילה בשוגג של רעל זה על ידי ילדים או מבוגרים , היצרן הכניס לתערובת הרעל חומר מריר ודוחה שאינו ניתן לאכילה וכך מורידים את רמת הסיכון של אכילה בשוגג.

אם בכל זאת לא מצליחים ללכוד את המזיקים האלו ולא נותרה ברירה אחרת אלא להשתמש ברעל אז אנו מחוייבים להשתמש ב"תחנת האכלה" ייעודית לחולדות. בתחנת האכלה כזו, אין אפשרות לאדם או חיית מחמד להגיע אל הפתיון המורעל שנמצא בתוכו וגם המזיק באם זה עכבר או חולדה, לא יכול לסחוב איתו את הפתיון החוצה אלא רק לאכול אותו בפנים וכך אנו שומרים על כללי הזהירות ומונעים אסון. שימו לב בתמונה שהרעל (בצבע ירוק) מקובע בתוך המתקן ואינו יכול להימשך החוצה על ידי החולדה. בנוסף, המתקן נעול ויש צורך במפתח ייעודי כדי לפתוח אותו.

לוכד חולדות - תחנת האכלה

סוגי החולדות בארץ

חולדה נורווגית (חולדת החוף)

סימן ההיכר הבולט של החולדה הנורווגית הינו הגודל שלה מכיוון שהיא גדולה הרבה יותר מהחולדה המצויה וכמובן שגם שוקלת יותר. אפה פחוס יותר והעיניים קטנות יותר. זיהוי נוסף בולט הוא זנב קצר יותר מאורך הגוף ועם שני גוונים. החולדה הנורווגית חיה בעיקר במקומות נמוכים כגון ביובים ומחילות תת קרקעיות והיא יודעת לשחות היטב ולעבור מכשולי מים בקלות.  חולדה זו יכולה להיכנס אל ביתנו מכל בור ניקוז פתוח ואפילו דרך האסלות בבית. הסימנים להמצאות סוג זה של חולדה הם אורך הגללים שהיא משאירה אחריה ונראים כמו גלעין זית מחודד בצבע שחור ובאורך של כ 2 ס"מ.

חולדה מצוייה (חולדת ה"עליות")

סימן ההיכר הבולט של החולדה המצוייה הם האוזניים הגדולות שלה ביחס לגוף ואם נקפל אותם - הם יגיעו עד העיניים שלה. העיניים שלה גדולות יותר והזנב ארוך יותר מאורך הגוף בצבע אחיד. החולדה המצוייה מצטיינת בכושר טיפוס מעולה והיא חיה בעיקר במקומות גבוהים כגון ענפי עצים וגגות.  החולדה המצוייה  יודעת להלך על ענפים דקים מאוד ועל כבלים דקים של חשמל או טלפון וכדומה.  חולדה זו יכולה להיכנס אל ביתנו מכל מקום שהוא גבוה וקרוב או צמוד לקירות הבית. הסימנים להמצאות סוג זה של חולדה הם אורך הגללים שהיא משאירה אחריה ושנראים כמו גלעין זית מחודד בצבע שחור ובאורך של כ 12 מ"מ בערך.

   

לוכד חולדות - הבדלים

איך יודעים אם יש חולדה בבית?

לוכד חולדות - גללי חולדות
סימנים:

המצאות של חולדה בבית ניתן לראות לפי הסימנים שהיא משאירה אחריה כגון גללים הנראים כמו גלעינים של זיתים בצבע שחור באורך של כ 8-20 מ"מ וגם דרך ההפרשות שלהם המלוות בריח חריף ודוחה. לוכד חולדות עם נסיון יכול להרגיש נוכחות של חולדה בבית כבר ברגע הראשון שבו הוא נכנס לדירה. בנוסף אם מבחינים בסימני כירסום בחפצים שונים או שומעים רעשי כרסום בעיקר בלילה גם זה מהווה עדות להמצאות חולדה בבית. סימנים נוספים להמצאות חולדה הם חפצים קטנים שפתאום "זזו" למקומות ניסתרים כגון כוכים או מעברים צרים.

מדביר חולדות מומלץ לו שיבדוק את גללי החולדה היטב מכיוון שניתן ללמוד מהם די הרבה. גללים בגדלים שונים מעידים על יותר מחולדה אחת בבית ואם הגודל הוא קטן יותר מ 8 מ"מ אז סביר להניח שיש עכבר בבית. אם לוחצים על הגללים והם מתפוררים זה סימן שהם לא טריים וייתכן שהחולדה מסתתרת בחדר אחר בבית ולא היכן שמצאנו את הגללים שבדקנו. אם בגללים יש נקודה לבנה באחד הקצוות אזי מדובר בגללים של שממית (סוג של לטאה) ולא גללים של חולדה או עכבר.

במידה ומצאתם גללים בבית, אין לגעת בהם בידיים חשופות אלא בעזרת כפפה חד פעמית מכיוון שבהפרשות של החולדה יש חשש לזיהומים ומחלות. את הגללים יש להכניס לשקית ניילון קטנה כדי להראות למדביר ולציין היכן הם נמצאו.

לוכד חולדות - עגבניה

 

בדיקה:

ניתן לבדוק אם יש חולדה בבית על ידי כך שנשאיר בלילה עגבנייה במקום נגיש במטבח הבית או היכן שאנו חושבים שהיא מסתתרת ואנו ממליצים על מקום במטבח מכיוון שחולדה רוב הזמן תחפש מזון או תימצא ליד מזון. בבוקר יש לבדוק האם העגבנייה אכולה או ש"זזה" קצת למקום אחר. אם לא היה כלום - יש להשאיר את העגבניות ללילה נוסף מכיוון שהחולדה הינה חיה חשדנית מאוד ובמקרה של מזון או חפץ שמופיע לפתע בטריטוריה שלה זה יגרום לחשדנות מצידה ויקח לה יום או יומיים להתרגל לנוכחות של המזון ולגשת אליו.

בדיקה נוספת ניתן לבצע על ידי פיזור אבקה כגון טלק או קמח על הריצפה בלילה לפני השינה ולמחרת בבוקר לבדוק האם יש סימני דריכה קטנים על האבקה ששמנו. מומלץ לפזר את האבקה בצמוד לקירות מכיוון שהחולדה נעה בצמידות לקיר בדרך כלל.

לוכד חולדות - מחיר

כשמזמינים לוכד חולדות מחיר הלכידה משוכלל לפי מספר גורמים כגון: שעת הלכידה - האם בשעות העבודה או באמצע הלילה, גודלו של מקום הפעולה - האם זו דירת סטודיו או וילה עם שלושה מפלסים, האם יש צורך בתיבות האכלה, משך האחריות, האפשרות של טיפול נוסף במסגרת האחריות ועוד. בהזמנה של לוכד חולדות מחיר העבודה הינו חשוב אולם חשוב יותר שהמבצע יהיה מוסמך ואמין מכיוון שטיפול ברעלים הינו מסוכן ושיהיה זמין במקרה והבעיה לא נפתרה ונדרש טיפול נוסף.

לסיום:

אם הזמנתם לוכד חולדות או שתפסתם את החולדה בעצמכם עדיין קיימת האפשרות שזה לא נגמר עדיין. חולדות חיות בקבוצות ולכן יש סיכוי גבוה שיש עוד חולדה או חולדות בבית. יש לנקות היטב את הבית מגללים כדי לוודא שלא הופיעו גללים חדשים לאחר התפיסה ובנוסף, את החולדה שתפסנו אנו או תפס לוכד חולדות - יש לבדוק האם זו נקבה אחרי המלטה כדי לוודא שאין גורים שהיא השאירה אחריה באיזו מחילה בבית.

אם היה לנו חולדה בבית אזי יש פתח שדרכו היא נכנסה ולכן יש לאתר את המקום או את הדרך שבו היא נכנסה לבית ולאטום אותו כדי שלא ייכנסו חולדות נוספות. אם לא מצאתם את הדרך שבה היא נכנסה לבית, יש לאטום כל חור קטן או חריץ ברחבי הבית.

הדברת בתים

הדברת בניינים

הדברת בניני מגורים

הדברת מסעדות

הדברת חנויות

הדברת מפעלים

הדברת מוסדות

הדברת טרמיטים

הדברת פרעושים

הדברת קרציות

הדברת נמלים

הדברת תיקנים

התקשרו כעת
בחר גודל פונט
הפעל ניגודיות