הדברת תיקנים

כל התיקנים שאנו מכירים שייכים למשפחת החרקים והם מונים אלפי סוגים שונים. זנים אלו מתרבים במהירות גבוהה מאוד ומכיוון שהם חיים בסביבתנו הקרובה הם מהווים מטרד גדול לבני האדם. מקור שמם של התיקנים נובע מהתיק אשר לתוכו הן מטילות בין 14 ל- 16 ביצים ולאחר פרק זמן מסוים הן מניחות אותו במקום מוסתר בקירבת מזון ומים. תיק הביצים שאורכו כ 4-5 מ"מ, יופיע לאחר כ 8-10 ימים מההזדווגות ונקבת התיקן תייצר 6-18 תיקים בהפרשים של כיומיים בין תיק לתיק עד להפסקה של כשבוע לערך ואז להמשיך ולייצר שוב. התיקים האלו יודבקו במקומות מסתור באמצעות דבק המופרש מהרוק שלהם מאחורי חפצים כגון מקרר, ארון או תנור. תיקי הביצים האלו עשויים משיכבה קשה ואטומה של חומר הנקרא קוטיקולה אשר חסין לחלוטין מפני חומרי ההדברה עד לשלב בקיעת הביצים. לכן, חומרי ההדברה שאנו נשתמש בהם צריכים להיות חומרים שאירתיים כך שיוכלו לפגוע באותן הביצים מאוחר יותר כאשר תתרחש הבקיעה. מן הביצים האלו יבקעו הנימפות (תיקנים צעירים) ולאחר מעבר של מספר שלבי התפתחות שאורכים כ 50 ימים בו הם ישילו את מעטה השיריון שלהם מספר פעמים - הם יהפכו לבוגרים. עם השנים הרבות, התיקנים הצליחו לפתח מנגנוני הגנה כנגד חומרי ההדברה ויכולת ההישרדות שלהם נחשבת כיום לגבוהה ביותר מבין כל סוגי החרקים. זו גם הסיבה מדוע הדברת תיקנים נחשבת להדברה קשה יחסית.

התיקנים נחשבים כאוכלי כל ולמעשה הם מסוגלים לאכול כל סוג של מזון שהם ימצאו. הם מתרבים במהירות וללא בקרה מתאימה הם יכולים להגיע לכמויות עצומות ולהוות מיטרד רציני לדיירי הבית. כל משפחת התיקנים הינם נשאי מחלות וחיידקים ומהווים לנו סכנה ממשית על ידי כך שהם מפרישים את צואתם גם על מזוננו.

הדברת תיקנים

גודלם של התיקנים שונה בכל סוג ויכול לנוע בין 1 עד 5 ס"מ תלוי בסוג התיקן. התיקנים הינם חרקים אשר מתרבים במהירות רבה ואוהבים להטיל את ביציהם בכל מיני מקומות מוסתרים בתוך בית. בנוסף לכך שאלו חרקים שבני אדם לא כל כך מחבבים - הם יכולים להעביר מחלות, בעיקר אם הם נמצאים באזור שיש בו מזון. תיקנים פעילים בעיקר בשעות הלילה וביום הם נוטים להתחבא במקומות צרים ונסתרים מן העין. הם מזיקים לאדם בכך שהם מהווים מטרד ומטילים את הצואה שלהם על המזון. התיקנים מגיעים לביתנו בעיקר ממערכות הביוב ופתחי הביוב בבית וגם על ידי טיפוס או תעופה. למרות שיש בארצנו מספר גדול מאוד של סוגי תיקנים, אנו מתייחסים רק לכמה סוגים בודדים של תיקנים נפוצים בארץ ואשר מהווים לנו מיטרד בגלל יכולת ההתרבות הגבוהה שלהם ועקב כך אנו נאלצים להתמודד עם כמויות גדולות מאוד של תיקנים הפוגעים באיכות חיינו ומסכנים את בריאותנו. ארבעת סוגי התיקנים הנפוצים אשר מהווים לנו מטרד הם:

הדברת תיקנים - תיקן אמריקאי

הדברת תיקן אמריקאי: תיקנים בוגרים הם התיקנים הכי גדולים שאנו פוגשים והם מגיעים לאורך של כ-5 ס"מ בערך.  צבעם חום עד חום בהיר עם מחושים ארוכים במיוחד יחסית לתיקנים אחרים. התיקן האמריקאי אוהב מקומות לחים עם חומרים אורגניים ולכן הוא מתרבה בעיקר במערכות הביוב או חדרי אשפה ויגיע אלינו הביתה בעיקר דרך מערכות הניקוז והכיורים. את התיקן האמריקאי אנו נמצא אצלנו בעיקר במטבח או בחדרי האמבטיה מכיוון שהם מקומות לחים יחסית עם גישה קלה ומהירה למקורות מזון. מבנה גופו הצר מאפשר לו להסתתר בתוך מקומות צרים מאוד כגון סדקים, רווחים בין הצינורות השונים או רווחים בין הארונות לקיר וכדומה. הדברת תיקנים מסוג זה נחשבת קלה לביצוע וניתן להיפטר מהם בקלות יחסית.

תיקן גרמני

הדברת תיקן גרמני: תיקנים בוגרים יגיעו לאורך של כ-2.5 ס"מ בערך.  צבעם חום בהיר עם שני פסים לאורך הגוף כולו. התיקן הגרמני יעדיף להימצא במקומות חמימים עם גישה נוחה למקורות מזון - בעיקר מים ולכן אצלנו הוא יימצא בעיקר במטבח מאחורי המקרר או מאחורי התנור וגם באמבטיה. מקום נוסף שחביב על התיקן הגרמני הוא מתקני השתיה החמה או הקרה כגון תמי-4 ששם הוא מוצא מסתור חמים עם גישה מהירה ונוחה למקורות מזון ומים. התיקן הגרמני פיתח עמידות יוצאת דופן לכל חומרי ההדברה ולכן הדברת תיקנים מסוג זה נחשבת כקשה ביותר ביחס לסוגים אחרים של תיקנים. עמידותו החזקה לחומרי הדברה וקצב ריבוי גבוה מאוד גורם לבעיה רצינית וכאב ראש לא קטן לאותם אלו שסובלים מסוג זה של מזיק.

הדברת תיקנים - תיקן פסים

תיקן פסים: תיקנים בוגרים יגיעו לאורך של כ-2.5 ס"מ בערך. צבעם חום בהיר ולרוחב גופו יש פסים בגוונים שונים של חום/צהוב. תיקן הפסים אוהב לאכול בעיקר קרטון או נייר ודבר זה מאפשר לו להמצא בעיקר בארונות הבגדים בבית וגם בתוך רהיטים זאת הסיבה שאת תיקן הפסים אנו נמצא בכל החדרים והארונות בבית וגם בתוך ציוד חשמלי. מכיוון שזה לא פרקטי להוציא את כל הפריטים מתוך הארונות בבית כדי לבצע הדברה, אנו נשתמש בפיתיונות ג'ל ולא בריסוס רגיל של חומר הדברה. הדברת תיקנים מסוג זה נחשבת קלה לביצוע וניתן להיפטר מהם בקלות ובמהירות.

הדברת תיקנים - תיקן מזרחי

תיקן מזרחי: תיקנים בוגרים יגיעו לאורך של כ-2.5 ס"מ בערך וצבעם נוטה לחום כהה מאוד עד שחור. תיקנים אלו נמצאים בעיקר מחוץ לבית אולם במקרים של חיפוש מזון הם חודרים גם לתוך הבתים. הם אוהבים להמצא בסביבת אשפה והמזון שלהם הוא בעיקר עמילנים. הדברת תיקנים מסוג זה נחשבת קלה לביצוע וניתן להיפטר מהם בקלות יחסית.

שלבי הדברת תיקנים

ניטור - השלב הראשון של הדברת תיקנים הוא ניטור וזיהוי המזיק אשר יכול להיעשות בעצמכם או על ידי המדביר שהזמנתם. הדרך הכי פשוטה לדעת שיש לכם תיקנים בבית היא כשרואים אותם מסתובבים אצלכם בבית בעיקר בלילה או אם גיליתם תיקנים מתים בסביבת הבית. ניתן גם לחפש מאחורי מקומות מסתור ולנסות ולאתר ביצים של תיקנים, נשלים, וגם צואת תיקנים. אפשרות נוספת לניטור תיקנים היא להשתמש במלכודת דבק ייעודית לתיקנים ולהניח אותה במקום מוסתר ושיהיה נמוך וקרוב לריצפה בבית. לכידת התיקנים על ידי מלכודת דבק תעזור מאוד בזיהוי המזיק כדי שניתן יהיה לבצע הדברה אפקטיבית ויעילה יותר וזאת מכיוון שסוגים שונים של תיקנים מתנהגים בשונה אחד מהשני. תיקן אמריקאי לדוגמא אוהב להימצא במקומות לחים וצרים ואילו לעומתו את התיקן הגרמני אנו נמצא בסביבת מקומות חמימים כגון תנורים, מיקרוגל, מנוע המקרר או אפילו בתוך מתקני שתייה חמה או קרה המכילים מנוע או גוף חימום ואשר אהובים מאוד על סוג התיקנים הזה. בעיית תיקנים בתוך סנני המים הביתיים ידועה היטב ועוררה רעש גדול בעבר מכיוון שהמכשיר אינו אטום וחרקים מוצאים שם מקום מסתור עם גישה נוחה ומהירה למזון.

הדברת תיקנים - ניטור

זיהוי מקומות המסתור - לכידת התיקנים על ידי מלכודת דבק תעזור מאוד בזיהוי של סוג המזיק וכך נוכל לבצע הדברת תיקנים באמצעות ג'ל או ריסוס שתהיה אפקטיבית ויעילה יותר. מכיוון שסוגים שונים של תיקנים מתנהגים בצורה שונה אחד מהשני אנו נוכל לראות היכן הם מסתתרים וכך אנו גם נדע היכן להניח את הפתיון המורעל ולקבל את התוצאות הטובות ביותר. תיקן אמריקאי לדוגמא אוהב להימצא במקומות לחים וצרים ואילו את התיקן הגרמני אנו נמצא מאחורי מקומות חמימים כגון תנורים, המנוע של המקרר או אפילו בתוך מתקני שתייה כדוגמת "תמי 4" שבתוכם יש מיכל של מים חמים אשר אהוב מאוד על סוג התיקנים הזה. (בעיית תיקנים בתוך מתקני המים ידועה היטב ועוררה רעש גדול בעבר מכיוון שמעטפת המכשיר איננה אטומה לגמרי וחרקים מוצאים שם מקום מסתור עם גישה נוחה למקורות מזון.

הדברת תיקנים - דבק

ריסוס נגד תיקנים - לאחר שזיהינו את המזיק אנו נעבור לשלב הדברת תיקנים שתיעשה באמצעות מרסס מקצועי וייעודי. רצוי להבין שישנם סוגי תיקנים כמו התיקן האמריקאי, שביציהם חסינים לגמרי מפני הדברה ולכן יש לוודא שחומר ההדברה הינו מסוג שאירתי (מיקרוקפסולרי) וזאת כדי לחסל את הביצים שיבקעו גם אחרי ביצוע ההדברה. הדברת תיקנים סטנדרטית תבוצע על ידי החדרת חומר רעיל לתוך סדקים וחריצים אשר סביר להניח שימצאו שם תיקנים או ביצי תיקנים וזאת עושים באמצעות ריסוס של חומר הדברה בכל הפנלים של הבית, משקופים, אדני החלונות, מתחת לכיורים, צינורות ניקוז וכל המקומות הלחים האחרים. חומר הדברה שאירתי זה פועל לאורך זמן ומקקים אשר ייתקלו בחומר הזה פשוט יחוסלו. הימים הראשונים של שלב ריסוס נגד תיקנים הם קריטיים להצלחת התהליך ולכן רצוי שלא לשטוף את הרצפה מספר ימים כדי שהחומר יהיה נגיש ויפגע ברוב אוכלוסיית התיקנים.

הדברת תיקנים - ריסווס

ג'ל - הדברת תיקנים באמצעות ג'ל רעיל ייעודי כנגד תיקנים בכל המקומות המתאימים להמצאות תיקנים כפי שציינו למעלה. הג'ל הזה מכיל פתיון ריחני חזק מאוד אשר מושך אליו את התיקנים ומעודד אותם לאכול את הג'ל ואילו הרעל שבתוך הג'ל יקטול אותם. החומרים בתוך הג'ל הזה אמנם רעילים למקקים אולם בטוחים יחסית לדיירי הבית עצמו ולכן סוג זה של הדברת תיקנים נחשב כהדברה ירוקה ובטוחה הרבה יותר מאשר הדברת תיקנים רגילה. השימוש בג'ל תופס תאוצה בזכות יעילותו הרבה ובזכות בטיחותו הרבה לדיירי הבית וגם לחיות המחמד. הוא אינו מפוזר בכל הבית אלא רק באותן נקודות שזוהו כמקומות מסתור של תיקנים ופעולתו ממשיכה לאורך זמן מכיוון שכל תיקן שחוסל באמצעות הג'ל הזה - מהווה כעת רעל לכל התיקנים האחרים אשר באים לאכול אותו וכך סוג זה של הדברה ההדברה ממשיך לחסל את יתר התיקנים.

הדברת תיקנים

הדברת תיקנים בבית בעצמך
הדברת תיקנים בבית באמצעות תרסיסים ביתיים שונים יכולה להוות פתרון נקודתי לטווח קצר אולם ברוב המקרים לא תחסל את הנגע עד תומו וזאת מכיוון שהתרסיס יקטול את התיקנים שהצלחתם להגיע אליהם אולם לא תקטול את אלו שאינכם רואים באותו הרגע. אם אנו רוצים "להעלים" אותם לפרק זמן ארוך אזי אנו חייבים להשתמש בחומר הדברה עם שארתיות גבוהה שתקטול גם את התיקנים שיצליחו להיכנס אל הבית לאחר הפעולה בין אם זה מהשכנים או בין אם זה בתעופה דרך החלונות.

הדברת תיקנים בעצמך

הדברת תיקנים - מחיר

כשמבצעים הדברת תיקנים מחיר ההדברה משוכלל לפי מספר גורמים כגון: מספר החדרים בבית, האם יש חצר או גינה שצריכים לעבור טיפול הדברה, האם יש בורות ביוב וכמה, סוג החומר שבו מבצעים את ההדברה, משך האחריות, האפשרות של טיפול נוסף במסגרת האחריות ועוד. בהזמנה של הדברת תיקנים מחיר ההדברה הינו חשוב אולם חשוב יותר שהמבצע יהיה מוסמך ואמין ושיהיה זמין במקרה והבעיה לא נפתרה ונדרש טיפול נוסף.

הנה כמה עובדות על תיקנים:

 

תיקנים יכולים לחיות במשך שבוע ללא ראש בשל המערכת הדם הפתוחה שלהם והעובדה שהם נושמים דרך חורים קטנים בכל אחד ממגזרי גופם, הם אינם תלויים בפה או בראש כדי לנשום והתיקן ימות בסופו של דבר מצמא רק מפני שבלי פה הוא לא מסוגל לשתות מים.

 

תיקן יכול לעצור את נשימתו למשך 40 דקות ואפילו יכול לשרוד כשהוא שקוע מתחת למים למשך חצי שעה. הם עוצרים את נשימתם לעתים קרובות כדי לעזור לווסת אובדן המים שלהם.

 

תיקנים יכולים לרוץ במהירות של עד שלושה קילומטרים בשעה, מה שאומר שהם יכולים להפיץ חיידקים וחיידקים בכל רחבי בית מהר מאוד...

 

תיקן גרמני הופך מביצה לבוגר לאחר כ 36 ימים ויכול שוב להתרבות. למעשה, התיקן הגרמני הוא הנפוץ ביותר מבין התיקנים והוא מעורב בהתפרצויות של מחלה ותגובות אלרגיות אצל אנשים רבים.

 

תיקן תינוק בן יום אחד-עשרה, כשהוא בערך בגודל של גרגר אבק, יכול לרוץ כמעט באותה מהירות כמו ההורים שלו.

 

התיקן האמריקאי מראה משיכה בולטת למשקאות אלכוהוליים בעיקר בירה, הם ככל הנראה נמשכים על ידי האלכוהול שמעורבב עם לתת וסוכר.

 

התיקן הגדול ביותר בעולם (שחי בדרום אמריקה) הוא מעל 15 ס"מ עם מוטת כנפיים של מעל 30 ס"מ

 

מקור התיקנים הוא מלפני יותר מ 280 מליון שנים.

 

ישנם יותר מ 4,000 מינים שונים של תיקנים בעולם כולו.

 

תיקנים הם בעלי דם קר והם יכולים לחיות ללא מזון במשך חודש אחד אולם לא יכולים לשרוד יותר משבוע אחד בלי מים.

 

האם תיקנים יכולים לשרוד פיצוץ גרעיני? בכלל לא. האמת היא שתיקן יכול לספוג פי 10 יותר קרינה מאשר אדם אולם הם לא ישרדו אירוע גרעיני. עם זאת, יש דרכים הרבה יותר קלות להיפטר מהם...

 

האם תיקנים גורמים לאלרגיות? כן. תיקנים מייצרים חלבונים שאנשים מסוימים יכולים להיות רגישים אליהם במיוחד אלו הסובלים מאסטמה. הצואה, חלקי השלד החיצוני שלהם וחלקי הנשל שתיקנים משאירים אחריהם תורמים לאלרגנים שהם מייצרים. תיקנים גם נושאים עליהם חיידקים אשר יכולים להוביל להתפשטות מחלות כשהם זוחלים על פני האוכל שלנו או על משטחי מזון בבית.

 

האם תיקן גדול יותר - הוא מסוכן יותר? בכלל לא. גודלו של התיקן לא תמיד עושה את ההבדל באם זה מסוכן יותר או בעייתי יותר מכיוון שגם התיקן הקטן ביותר יכול לשאת מחלות בדיוק כמו התיקן הגדול.

 

האם תיקנים פולשים רק לבתים מלוכלכים? בכלל לא. תיקנים נכנסים לבתים נקיים בהתאם לנוחות גישה למקורות מים ומזון בבית. בתים מלוכלכים יותר פשוט מספקים גישה קלה יותר ולכן הם נפוצים שם יותר. זוהי הסיבה מדוע חשוב לשמור לא רק על ניקיון הבית שלך אלא גם כדי לדאוג שסדקים ונקודות כניסה לתיקנים וחרקים אחרים יהיו סגורים ואטומים כראוי.

 

האם התיקנים נמצאים בכל העולם? כמעט. ישנם מינים שונים של תיקנים הנמצאים בכל יבשת למעט אחד. אמנם התיקנים מתאימים את עצמם ומוצאים דרכים לשרוד ברוב הסביבות חוץ מאנטרקטיקה...

 

 

 

הדברת תיקנים - סיכום 

עובדות אלו מוכיחות שתיקנים הם חלק מהיצורים השורדים ביותר על פני כדור הארץ מה שהופך את הבקרה וגם הדברת תיקנים לקשה ביותר. כדי להיפטר מתיקנים בביתך, מומלץ לשמור על המזון בכלים אטומים ומאוחסנים כראוי במיוחד במטבח. יש לנקות את המטבח מדי יום ביומו כדי למנוע מהם גישה  למזון ופירורים. אשפה צריכה להיות מסולקת באופן קבוע ומאוחסנת במיכלים סגורים ולא פתוחים. הדיירים צריכים לחפש ולאטום את כל הסדקים והחורים בבתים כולל נקודות כניסה של צינורות האספקה לבית היכולים לשמש ככניסות למזיקים השונים. בנוסף, מרתפים ושטחי איחסון צריכים להישמר מאווררים היטב ויבשים לחלוטין כדי למנוע מהם אספקת מים.

הדברת בתים

הדברת בניינים

הדברת בניני מגורים

הדברת מסעדות

הדברת חנויות

הדברת מפעלים

הדברת מוסדות

הדברת טרמיטים

הדברת פרעושים

הדברת קרציות

הדברת נמלים

הדברת תיקנים

התקשרו כעת
בחר גודל פונט
הפעל ניגודיות