הדברת פרעושים

הדברת פרעושים - האם לפתע אתם מזהים על גופכם סימני עקיצות אדומים ומגרדים?... האם חיית המחמד שלכם חסרת מנוחה ומתגרדת ללא הרף?... נראה שאתם סובלים מבעיית פרעושים. פרעוש הכלב ופרעוש החתול אשר מלווים את דיירי הבית ועל אף שאינם ידועים כמעבירי מחלות קטלניות, עלולים הם להטריד לא מעט את האדם בעקיצותיהם. הפרעוש מחדיר את רוקו לפצע שהוא גורם בשעת העקיצה וכתגובה נוצר על עורו של הנעקץ כתם אדום ומגרד החולף בדרך כלל כעבור שעות או ימים ספורים. הרגישות האישית שונה מאדם לאדם וסכנה קיימת רק אם מופיעה תגובה אלרגית חזקה אולם בדרך כלל אצל האדם נרכש חיסון טבעי במגע חוזר עם פרעושים.

בארץ יש כ 40 מינים של פרעושים ומתוכם ארבעת המינים העיקריים והמטרידים ביותר הם: פרעוש החתול, פרעוש הכלב, פרעוש האדם ופרעוש החולדות. מתוך ארבעת המינים האלו פרעוש החתול הוא הנפוץ מכולם והוא זה שבא במגע עם הכלבים והחתולים הנמצאים אצלנו בבית. כשאותו פרעוש מזהה פונדקאי שעובר לידו, הוא מפעיל את זוג הרגליים האחוריות שלו בעוצמה אדירה ומצליח לזנק לגובה של 20 – 30 ס"מ ולנחות על אותו פונדקאי אומלל שיתחיל לגרד את האזור העקוץ כדי להוריד מעליו את הפרעוש אולם ברוב המקרים הוא לא יצליח והפרעוש ימשיך לעקוץ כל פעם במקום אחר. פרעוש זקוק בערך לכ 9 עקיצות כדי להגיע למנת דם יומית ומכוון שעקיצותיו של הפרעוש כואבות מאוד הפונדקאי יהיה ממש אומלל ויתחיל לגרד במרץ את האזור ובמקרים מסוימים הוא גם יפגע בעצמו מתוך רצון להוריד מעליו את הפרעוש.

התפרצות של פרעושים בבית יכולה להיגרם אצלנו בבית בפתאומיות רבה מכמה סיבות והראשונה בהם היא המלטה של חתולה או כלבה. הפרעושים מזהים את הגורים כפונדקאי מוחלש וללא סכנה ולכן הם מתרבים באיזור ההמלטה ללא שום הפרעה. סיבה נוספת יכולה להיגרם כאשר חיית המחמד שלנו עוזבת את הבית לתקופה מסויימת ואז הפרעושים שאיבדו את הפונדקאי שלהם מוצאים אותנו כתחליף ומתחילים לעקוץ אותנו כדי להשיג את מנת הדם היומית שהם זקוקים לה.

פרעושים יכולים להעביר לנו מחלות ותולעים כגון:

  • תולעי סרט - על ידי בליעתו של פרעוש הנושא את הטפיל הזה.
  • מחלת הדבר - על ידי עקיצה מפרעוש חולדה. (לא בארצנו)
  • טיפוס מוריני (טיפוס הבהרות) - על ידי עקיצה מפרעוש חולדה.
  • אנמיה - בבעלי חיים.
  • מחלות זיהומיות.

 

הדברת פרעושים של כלבים

מחזור החיים של הפרעושים

הפרעושים חייבים לצרוך דם על ידי עקיצה ומציצת דם מבעלי חיים ואנשים וזאת על מנת שיוכלו להתרבות ולהטיל ביצים. מחזור החיים של הפרעושים מתחיל בהטלת ביצים על הפונדקאי כגון כלב או חתול ומכיוון שהביצים אינם נדבקים לפונדקאי - הם ינשרו תוך זמן קצר מהפרווה לאדמה שיכולה להיות הגינה שלנו או הבית שלנו. בכל הטלה רגילה יש כ 10 - 18 ביצים והם יבקעו לאחר יומיים עד שבועיים וזאת כתלות בטמפרטורת הסביבה. בטמפרטות חמות הן יבקעו מהר יותר לעומת חורף שאז הן יבקעו לאחר כשבועיים. תנאי נוסף לבקיעת הביצים הוא אחוז הלחות ובמקומות יבשים לחלוטין הביצים לא יבקעו. במחזור חיים אחד של הפרעושה היא יכולה להטיל כ 400 ביצים וזה כושר התרבות עצום מאוד של טפילים היכולים להגיע אל תוך הבית שלנו. סביבת הבית והגינה מתאימה מאוד להבשלת הביצים ומספקת להן תנאים אופטימליים גם להתפתחות הזחל שיבקע מהביצה. הזחלים שבוקעים מהביצים דומים לתולעים לבנות וקטנות וניזונים בעיקר מהפסולת האורגנית הנמצאת בבית או בחצר כגון מזון הכלב, צואת הכלב, שערות, קסקסים וכ"ו. זחלים אלו הינם חסרי עיניים וללא יכולת ראייה אולם הם יכולים עדיין להבחין בין אור לחושך וברוב המקרים הם ימנעו מלשהות במקום מואר. לזחל יש שלוש דרגות של התפתחות ובכל אחת מהן הוא מבצע תהליך של הנשלה. תהליך ההתפתחות של הזחל אורך כ 10 ימים אולם בתנאי קיצון הוא יכול להמשך גם חצי שנה. עם סיום התפתחות הזחל, הוא מייצר מעטפת סביבו מחוט משי דק ומתגלם לגולם תוך יומיים. מהגולם הזה יצא פרעוש בוגר כעבור שבוע שבועיים אולם בתנאי קיצון הוא יכול להשאר בתוך הגולם במצב רדום גם חודשים רבים ולצאת החוצה רק אחרי שהבשילו התנאים המתאימים לו או כאשר משהוא העיר אותו מאותה התרדמת כגון צעדים של אדם או חיה וגם רעידות מהסביבה הקרובה יגרמו לכך שהוא יתעורר ויבקע. תכונה זו יוצרת מצב שבו יש סביבה שמלאה בגלמים עם בוגרים רדומים בתוכם ובפתאומיות רבה כולם מתעוררים וקופצים על הפונדקאי שעבר לתומו בסביבה. פרעוש בוגר זקוק בדרך כלל למנת דם אחת ביום אולם עקב מספרם הגדול בבית נגוע - הם יכולים להוות מטרד של ממש.

הפרעושים חיים את מרבית חייהם כגלמים מוסווים בסביבה, ובשלב זה הם אינם רגישים כלל לחומרי ההדברה. רק חמישה אחוזים של אותה אוכלוסיית הפרעושים שנמצאים בשלב הבוגר של חייהם על הפרווה של חיות מחמד והם אלו שחשופים לחומרי ההדברה הנפוצים. לכן, הדברת פרעושים אפקטיבית חייבת לכלול את כל שלבי גלגל החיים של הפרעוש בעת ובעונה אחת.

כיצד מזהים עקיצות של פרעושים

עקיצות של פרעושים תתרכזנה בעיקר באזור התחתון של הגוף וברוב המקרים אנו נראה את העקיצות ברגליים. מכיוון שהפרעושים זקוקים לכמה עקיצות כדי להגיע למנת הדם היומית שלהם, אנו נראה בדרך כלל מקבץ של כמה עקיצות אחד ליד השני. הדרך הפשוטה ביות לגלות האם יש לכם פרעושים בבית הוא לגרוב גרביים לבנים ואז לעמוד כ 20 שניות ללא תזוזה במרכז החדר. אם יש שם פרעושים - אתם אמורים לראות נקודות שחורות על הגרביים. הפרעושים אינם הולכים או רצים אלא קופצים ולכן אם תנסו לתפוס אותם, הם יקפצו למעלה או הצידה ואתם תגלו שלפתע הם "נעלמו" מהגרב.

הדברת פרעושים אפקטיבית

עוד לפני שלב הדברת פרעושים על ידי המדביר, אנו חייבים לשאוב היטב את מקומות המרבץ של חיית הבית שלנו וכן את המיטות, שטיחים, ספות, מזרנים, שמיכות וכ"ו. יש לכבס בטמפרטורות גבוהות את כל הכיסויים שניתנים להסרה, בגדים, מצעים, מגבות וכל הפריטים שעשויים מבד. בנוסף: חיות המחמד חייבות לעבור טיפול מונע נגד פרעושים ביום ההדברה. כלומר, חיות המחמד יכנסו לבית רק לאחר שהבית עבר טיפול הדברת פרעושים.

הטיפול בחיית מחמד שלנו יכול להתבצע בקלות על ידיכם או ע"י הוטרינר:

 

הדברת פרעושים בבית
  1.  יש לבצע בדיקה באופן קבוע של חיית המחמד כדי לגלות מוקדם ככל האפשר מצב של הדבקה כדי למנוע התרבות של אוכלוסיית פרעושים גדולה שתהיה קשה לטיפול.
  2.  רצוי לשמור על פרווה קצרה בעזרת תספורות קבועות כדי שנוכל לבצע בדיקה וגילוי של הדבקה. 
  3.  רצוי להשתמש בקולרים דוחי פרעושים. 
  4.  ביום ההדברה יש לקחת את חיית המחמד לווטרינר כדי לבצע טיפול יסודי נגד פרעושים.
ריסוס נגד פרעושים

הדברת פרעושים בבית על ידי חברת הדברה מקצועית חייבת לכלול את כל מחזור החיים של הפרעושים. ההדברה חייבת לקטול את הבוגרים כמובן אולם חייבים להשתמש בחומרים שאירתיים כדי שהם יישארו מספיק זמן בשטח ויקטלו גם את השלבים הצעירים יותר של הפרעושים. בהדברת פרעושים יש חשיבות רבה לרסס בכל חדר שיש בו נגיעות וגם בכל החדרים שיש בהם שטיח על הרצפה. בנוסף, יש לבצע ריסוס נגד פרעושים גם בגינה במידה והדירה היא צמודת קרקע.

הדברת פרעושים - מחיר

כשמבצעים הדברת פרעושים מחיר ההדברה משוכלל לפי מספר גורמים כגון: מספר החדרים בבית, האם יש חצר או גינה שצריכים לעבור טיפול הדברה. סוג החומר שבו מבצעים את ההדברה, משך האחריות, האפשרות של טיפול נוסף במסגרת האחריות ועוד. בהזמנה של הדברת פרעושים מחיר ההדברה הינו חשוב אולם חשוב יותר שהמבצע יהיה מוסמך ואמין ושיהיה זמין במקרה והבעיה לא נפתרה ונדרש טיפול נוסף.

כמה עובדות על פרעושים:

 

לפרעושים ארבעה שלבי חיים: ביצה, זחל, גולם, בוגר.

 

לפרעושים אין אוזניים והם "שומעים" את הסביבה בעזרת הרעידות דרך הרגליים .

 

פרעושים ניזונים מהדם של הפונדקאים שלהם - בני אדם, ציפורים, זוחלים, חתולים כלבים ועוד.

 

נקבת הפרעוש יכול להטיל עד 2,000 ביצים במהלך חייה.

 

פרעושים יכולים לחיות יותר מ -100 ימים ללא ארוחת דם.

 

הגלמים של הפרעושים יכולים לחיות עד שנה ולצאת מהנשל שלה מיד כשהם מזהים פונדקאי שמגיע.

 

נקבת הפרעוש צורכת פי 15 פעם ממשקל הגוף שלה במנת דם יומית.

 

פרעושים יכולים לקפוץ יותר מ 25 ס"מ שזה פי 150 מהגובה שלו.

 

פרעושים הופכים כיוון עם כל קפיצה.

 

95% מביצי פרעושים, זחלים וגלמים חיים במיטות, שטיחים וספות - ולא על חיית המחמד שלך.

 

חיות נגועות בפרעושים יכולות לפתח אנמיה (חוסר דם), והתקפים עזים של גירוד (גרדת) עד פציעה חמורה.

 

הדרך הטובה ביותר לבדוק אם יש פרעושים על חיית המחמד שלנו היא בעזרת מסרק צפוף.

 

גופו של הפרעוש מסוגל לעמוד בלחץ גבוה מאוד וזו הסיבה כיצד הם שורדים שריטות ונשיכות נגרמות על ידי חיות המחמד שלכם.

 

גופם של הפרעושים מכוסים בזיפים זעירים וקוצים הפונים לאחור ולכן קשה למדי לשלוף אותם מפרוות חיות המחמד שלכם.

 

פרעושים היו אחראים ליותר מקרי מוות מכל המלחמות בעולם והסיבה לכך היא שהם נשאים של מגיפת הדבר שהועברה אליהם על ידי חולדות.

לסיכום:
הדברת פרעושים דורשת טיפול קפדני של בעלי החיים, הבית והסביבה כולה. את ההדברה יש לבצע עם חומרים יעילים ובטוחים המשלבים מספר חומרים פעילים לקטילה של כל מחזורי החיים של הפרעושים. בסיום ההדברה יש להקפיד ולמנוע היווצרות מחדש של אוכלוסיית פרעושים וזאת על ידי טיפול קבוע בחיות המחמד שלנו ושמירה על הניקיון במקומות בהם חיות המחמד שלנו נמצאות.

הדברת בתים

הדברת בניינים

הדברת בניני מגורים

הדברת מסעדות

הדברת חנויות

הדברת מפעלים

הדברת מוסדות

הדברת טרמיטים

הדברת פרעושים

הדברת קרציות

הדברת נמלים

הדברת תיקנים

התקשרו כעת
בחר גודל פונט
הפעל ניגודיות