הדברת נמלים

המצאות נמלים בבית הינה מטרד לא קטן בכלל. אמנם ברוב המקרים אנחנו נמצא אותם במטבח בדרך כלל אולם הן יכולות גם להימצא בכל מקום שבו יש מים או מזון כגון אמבטיות, שירותים וגם חדרי ילדים אשר נוהגים לנשנש חטיפים בחדרים שלהם ומשאירים פירורים על הרצפה. את הכמות הגדולה של הנמלים אנו נמצא כמובן במטבח מכיוון ששם הם ימצאו המון פירורי מזון על השיש ועל הרצפה. הדברת נמלים בשיטות ביתיות ושיטות "סבתא" אינן פותרות את הבעיה ולכן נדרשת פעולה של מדביר שיתן "נוק אאוט" לנמלים. הדברת נמלים על ידי מדביר יכולה להיות לפעמים פשוטה מאוד אולם לפעמים היא לא תצליח מכיוון שקן הנמלים יכול להיות מחוץ לבית בכלל והוא ימשיך להיות פעיל והנמלים יחזרו לבית תוך זמן קצר מאוד לאחר ההדברה. הדברת נמלים צריכה להתבצע רק לאחר סריקת הבית ואיתור קיני הנמלים כדי לוודא שהם אינם נכנסים מבחוץ וזאת כדי לוודא את הצלחת תהליך ההדברה. במידה וזיהינו חדירת נמלים מבחוץ אל תוך הבית, אנו עוקבים אחרי שיירת הנמלים שיכולה להגיע עד קן נמלים שיימצא בחצר של הבניין גם אם אתם גרים בקומה שלישית או רביעית. במקרה כזה חייבים להדביר את עמודי הבניין או הקיר היכן שהנמלים מטפסות לכיוון הבית וכמובן שאת קן או קיני הנמלים הנמצאים בתוך הקרקע בחצר הבניין. אנו בסיטי הדברות, מבצעים הדברת נמלים איכותית וזאת לאחר שסרקנו את אזור הפעולה ווידאנו את מקור הבעיה. 

הנמלים הם בין המזיקים הנפוצים ביותר שאנו מוצאים בבתים וגם במקומות אחרים כגון מסעדות, בתי חולים, משרדים, מחסנים וכל מקום שבו הם יכולים למצוא מזון ומים. אמנם לנמלים יש גם תפקיד חשוב וטוב בטבע שאינו מסכן אותנו כלל אולם אנו לא מעוניינים בנוכחותן אצלנו במטבח או בכל מקום אחר בבית. מתוך אלפי זני נמלים הידועים בעולם כולו, בישראל ישנם על פי הערכות כ350 סוגים שונים של נמלים ורובם הגדול אינו מזיק לנו כלל. הנמלים נוהגות לחיות במושבות גדולות ולנהל "חיי חברה" במושבה סגורה ומלוכדת ובעלת היררכיה של מלכה ופועלות וגם חיילים שמגינים על הקן. בשנים האחרונות פלש אלינו זן חדש של נמלים והוא נמלת האש הקטנה. נמלה זו באורך של כ 2מ"מ גורמת לנו למטרד רציני מאוד בעקיצותיה המכאיבות ובהתפשטות הרחבה  בכל רחבי הארץ.

הדברת נמלים

בכל מושבת נמלים מצויה המלכה העוסקת אך ורק בהטלת ביצים ואילו שאר הנמלים מאכילות אותה ומטפלות בה. לרוב חיה בקן הנמלים רק מלכה אחת אולם יש גם קיני נמלים שבתוכם חיות כמה מלכות זו בצד זו. מן הביצים שמטילה המלכה מתפתחות רימות שהן זחלים לבנים וחסרי רגליים כאשר את הרימות מאכילה המלכה ומאוחר יותר מטפלות בהן הפועלות. הרימות גדלות עד שהן מתגלמות לגולם, שממנו בוקעת הנמלה הפועלת וכך מתרבות הנמלים בקן.

הדברת נמלים

הנמלה הפועלת חסרת כנפיים ומערכת מין לא מפותחת כך שהיא עצמה אינה יכולה להתרבות. ראשה גדול ומצויד בלסתות חזקות המשמשות לאיסוף מזון אל תוך הקן והאכלת הצאצאים הקטנים. הפועלות עוסקות כל חייהן בניקוי הקן, בטיפול בוולדות ובמלכה, בחפירה ובאיסוף מזון, משך חייה של הפועלת קצר, וברוב המקרים היא חיה חודשים מועטים בלבד. יש בין הפועלות גם נמלים בעלות ראשים גדולים ולסתות גדולות יותר והן נקראות "חיילות" כאשר עיקר תפקידן הוא הגנה על הקן כולו.  הדברת נמלים באמצעות תרסיסים ביתיים שונים יכולה להוות פתרון נקודתי קצר טווח אולם ברוב המקרים היא לא תחסל את הנגע עד תומו.

הדברת כל סוגי הנמלים

סוגי הדברת נמלים

באופן כללי הדברת נמלים נחלקת לשני סוגים והם: הדברת נמלים בבית או הדברת נמלים בגינה. המזיק בשני המקרים הוא זהה - נמלים אולם אופן הטיפול במזיק הזה בין שני הסוגים שציינו יהיה שונה מעט. בתוך הבית הנמלים יתרכזו בעיקר באזור המטבח כדי למצוא מזון או בחדר האמבטיה ששם הן מחפשות את מקורות המים. בגינה לעומת זאת הן יהיו מפוזרות בכל שטח הגינה ולמצוא אותן זה ממש קל, פשוט לחפש את תלוליות העפר שלהן.

השלב החשוב ביותר בביצוע הדברת נמלים הוא קודם כל איתור הקן וזיהוי וודאי של סוג המזיק. במידה ומדובר בקן נמלים סטנדרטי, אנו חייבים לחסל את המלכה. חשוב להבין שכדי להדביר את הקן כולו אנו חייבים לחסל את המלכה המטילה ורק עם חיסול המלכה (ולמעשה חיסול כל המלכות בקן) - תיפתר לנו הבעייה והנמלים ייעלמו לגמרי. הפתרון והגישה המומלצת על ידינו להדברת נמלים היא הדברה משולבת של ריסוס עם חומר הדברה בעל רעילות נמוכה לדיירי הבית ולסביבה אבל קוטלת את הנמלים המטיילות והנראות לעין וגם נמלים שיגיעו מחוץ לבית. חומר הדברה זה יידבק לגופן של הנמלים וכך הוא יגיע אל תוך הקן. בדירות גן אנו ממליצים בנוסף לפזר בגינה חומר מגורען נגד נמלים כדי לוודא שלא ייכנסו אל תוך הבית.

הדברת נמלים - ריסווס

בנוסף, ניתן לבצע הדברת נמלים באמצעות ג'ל אשר בטוח לדיירי הבית וגם לחיות המחמד. את הג'ל אנו נזריק בפתחים של קיני הנמלים ומקומות הקינון שאותם איתרנו וזיהינו וזאת מתוך מטרה שהנמלים יאכלו מן הג'ל הרעיל ויאספו אותו אל תוך הקן. ברגע שהצלחנו להחדיר את הג'ל אל תוך הקן, אנו נצליח בכך לחסל את המלכה ואת המושבה כולה. להשלמת פעולת הדברת הנמלים לטווח ארוך, יש לאטום מקומות מסתור עבור הנמלים כגון חריצים וסדקים וכמובן לדאוג לניקיון הבית ולהימנע מלהשאיר עודפי מזון או אריזות פתוחות של מזון.

הדברת נמלים בג'ל

הדברת נמלים בבית בעצמך

השלב הראשון בביצוע הדברת נמלים בבית הוא קודם כל לאתר ולזהות את פתחי הקן השונים של הנמלים וזאת כדי שתוכלו לדעת היכן הם מסתתרים. כך אתם גם תדעו היכן להדביר ולקבל את התוצאות הטובות ביותר להדברת הנמלים. את מרבית הקינים אתם תמצאו קרוב לוודאי באזורים שבהם קל לנמלים למצוא מזון כגון המטבח או פינת האוכל אולם גם בחדרי הילדים אתם תמצאו לפעמים נמלים באם הילדים נוהגים לנשנש שם אוכל או חטיפים מדי פעם. מקום נוסף שבו הנמלים אוהבות להימצא הוא המרפסת בייחוד אם יש שם עציצים.

כדי למצוא את הקן בעצמכם, אתם יכולים להניח כמות מזערית של פירורי לחם בכמה מקומות ולאחר שעה או שעתיים אתם תוכלו להבחין בשיירת הנמלים שהגיעה לפירורים האלו וכך תוכלו לעקוב אחריהם עד לפתח הקן או מקום החדירה שלהם מבחוץ אל תוך הבית.

הדברת נמלים בבית באמצעות תרסיסים ביתיים שונים יכולה להוות פתרון נקודתי לטווח קצר אולם ברוב המקרים לא תחסל את הנגע עד תומו וזאת מכיוון שאם אנו רוצים "להעלים" את הקן כולו – אנו חייבים לחסל את המלכה ששוכנת עמוק בתוך הקן. חשוב להבין שכל עוד המלכה ממשיכה לחיות בתוך הקן היא תמשיך להטיל ביצים והנמלים ייתרבו שוב. לכן, רק כאשר נצליח לחסל את המלכה המטילה (חיסול של כל המלכות הנמצאות בתוך הבית) – תיפתור לנו הבעייה והנמלים ייעלמו לפרק זמן ארוך. הדברת נמלים באמצעות תרסיסים ביתיים שונים יעילה בעיקר לאותן הנמלים הנראות לעין אולם ברוב המקרים חומר ההדברה לא יגיע אל המלכה והנמלים יופיעו שוב. רצוי לציין גם שהתרסיסים הביתיים אינם בטוחים לחלוטין וראוי לנהוג איתם במשנה זהירות.

הדברת נמלים בגינה יכולה להיעשות באופן עצמאי על ידי פיזור גרגרים שניתנים לרכישה בחנויות ייעודיות והן אכן מהוות סוג מסויים של פתרון אולם לא ייתן מענה מקיף לכל בעיית הנמלים בגינה.

הדברת נמלים

הדברת נמלים - מחיר

כשמבצעים הדברת נמלים מחיר ההדברה משוכלל לפי מספר גורמים כגון: מספר החדרים בבית, האם יש חצר או גינה שצריכים לעבור טיפול הדברה. סוג החומר שבו מבצעים את ההדברה, משך האחריות, האפשרות של טיפול נוסף במסגרת האחריות ועוד. בהזמנה של הדברת נמלים מחיר ההדברה הינו חשוב אולם חשוב יותר שהמבצע יהיה מוסמך ואמין ושיהיה זמין במקרה והבעיה לא נפתרה ונדרש טיפול נוסף.

הידעת?

 

כמו כל החרקים, לנמלים יש שש רגליים ובכל רגל יש שלושה מפרקים. הרגליים של הנמלה הן חזקות מאוד ולכן הם יכולים לרוץ מהר מאוד ורק לשם השוואה, אם אדם היה יכול לרוץ מהר כמו גודלה של הנמלה - הוא היה יכול לרוץ כמו סוס מירוץ.

 

נמלים יכולות להרים עד פי 20 ממשקל הגוף שלהם.

 

לנמלה בודדת יש 250,000 תאי מוח ואילו לאדם יש 10,000 מיליון תאי מוח אנושיים כך שלמושבה ממוצעת של 40,000 נמלים יש בצורה קולקטיבית את אותו גודל המוח של אדם אחד.

 

תוחלת החיים הממוצעת של נמלה היא בסביבות 45-60 ימים ואילו המלכה חיה מספר שנים.

 

נמלים משתמשות במחושים שלהם לא רק למגע אלא גם להרחה.

 

בראשה של הנמלה יש זוג לסתות גדולות וחזקות, לסתות אלו בדרך כלל פתוחות וכשהן נסגרות הן מדמות חיתוך זוג מספריים חדות.

 

נמלים מבוגרים לא יכולים ללעוס ולבלוע מזון מוצק, במקום זאת, הם לוחצים על חתיחות המזון ובולעים את המיץ שנוצר. את החלק היבש שנשאר הן זורקות.

 

לנמלה יש שתי עיניים וכל עין עשויה מהרבה עיניים קטנות יותר שנקראים "עיניים מורכבות".

 

הבטן של הנמלה מכילה שתי קיבות, בקיבה אחת היא מחזיקה את האוכל לעצמה ובקיבה השנייה היא מחזיקה את המזון המשותף לחלוקה עם יתר הנמלים בקן.

 

כמו כל החרקים, גופם החיצוני מכוסה בשריון קשה והוא למעשה השלד שלהם.

 

לנמלים יש ארבעה שלבי גידול שונים: ביצה, זחל, גולם והבוגר והמינוח לארבעת שלבים אלו הוא "גלגול מלא".

 

ביולוגית, הנמלים מסווגות כקבוצה מיוחדת של משפחת הצרעות.

 

בעולם קיימים מעל 10000 מינים ידועים של נמלים ובכל מושבת נמלים יש לפחות מלכה אחת או יותר.

 

תפקידה היחידה של המלכה היא להטיל ביצים שעליהן משגיחות ומטפלות הנמלים הפועלות שהן למעשה עקרות.

 

נמלים פועלות הן עקרות ותפקידן הוא לחפש מזון, להשגיח על הצעירים ולהגן על הקן מפני אורחים לא רצויים.

 

הנמלים הם חרקים נקיים ומסודרים ולכמה נמלים ניתנת המשימה של לקיחת הזבל מהקן ולשים אותו בחוץ במזבלה מיוחדת.

 

לכל מושבה של נמלים יש ריח ייחודי משלו ובצורה זו ניתן להכיר פולשים בצורה מיידית.

 

ישנם הרבה מינים של נמלים, בעיקר האדומים הנפוצים בעולם, בעלי עוקץ שבו הם משתמשים כדי להגן על הקן שלהם.

 

ישנם נמלים שפושטים על קיני נמלים אחרים וגונבים את הגלמים שלהם. כאשר הגלמים האלו בוקעים - הם משמשים כעבדים בתוך המושבה.

 

בלילה הנמלים הפועלות מעבירות את הביצים והזחלים עמוק לתוך הקן כדי להגן עליהם מפני הקור ואילו במהלך שעות היום הן מעבירות את הביצים והזחלים של המושבה לראש הקן שהוא חמים יותר.

 

אם נמלה פועלת מצאה מקור טוב לאוכל, היא תשאיר שובל של ריח כך שהנמלות האחרות במושבה יוכלו להגיע גם הן לשם.

 

כאשר נמלים נלחמות זו בזו, זה בדרך כלל עד למוות.

 

לנמלים אין אוזניים והן "שמעות" למעשה על ידי תחושת תנודות הקרקע באמצעות רגליהם.

הדברת בתים

הדברת בניינים

הדברת בניני מגורים

הדברת מסעדות

הדברת חנויות

הדברת מפעלים

הדברת מוסדות

הדברת טרמיטים

הדברת פרעושים

הדברת קרציות

הדברת נמלים

הדברת תיקנים

התקשרו כעת
בחר גודל פונט
הפעל ניגודיות