לכידת מכרסמים

זה לא נעים לגלות לפתע שבדירתכם או בעסק שלכם החליט להתנחל מזיק קטן ושעיר שגורם לבהלה בקרב דיירי הבית. המזיקים האלו נמצאים לרוב מחוץ לבית אולם בהרבה מקרים הם חודרים פנימה עקב טורפים כגון חתולים או עקב הצפות גשם שהרסו את המחילה הטבעית שלהם וכעת הם מצאו מסתור חמים ונעים. מנסיוננו אנו למדנו שתמיד אחרי הגשם הראשון בחורף יש מכת חולדות שיוצאות החוצה ומחפשות מסתור מפני הגשם. ברוב המקרים הם לא באים לבד ואם ראיתם אחד מהם מסתובב אצלכם בבית או בעסק אזי סביר להניח שיש עוד כמה פריטים נוספים מהם שלא ראיתם וסביר להניח שתיתקלו בהם בהמשך. לכידת מכרסמים אלו הינה חשובה מעבר לפחד הטבעי של הדיירים מפני מזיקים אלו וזאת מכיוון שהם מפיצים מחלות כגון פרעושים, קרציות, כלבת וטיפוס וכמו כן הן עלולות לנשוך במצבים של סכנה או תפיסה. לכידת עכברים וחולדות איננה דבר של מה בכך מכיוון שמכרסמים אלו הינן חיות חכמות מאוד עם חוש ריח מפותח פי כמה וכמה מכלבי גישוש ועם השנים הן למדו כיצד להיזהר מבני האדם ולהתחמק מהמלכודות שאנו מניחים כדי ללכוד אותם.

כשמדברים על לוכד מכרסמים אנו מתכוונים בעיקר על לוכד עכברים או לוכד חולדות אבל יש גם מכרסמים נוספים שבהם אנו מטפלים כגון הדברת חולדים או הדברת חפרפרות בשפת העם. (רצוי לציין שהחולד איננו חפרפרת). מגוון השיטות של לכידת מכרסמים והדברת מכרסמים הינו רב אולם חשוב עוד יותר שיבוצע בידי חברת הדברה עם נסיון וזאת כדי לאתר וללכוד אותם במהירות וללא שום סכנה לדיירי הבית.

לכידת מכרסמים - שיטות

ניטור: אם זה לפני הלכידה או אחרי הלכידה אנו חייבים למצוא את המקום המדוייק שבו נכנס אותו מזיק אלינו לבית או לעסק ולאטום אותו בצורה כזו שלא ייכנסו אלינו מזיקים נוספים. בדרך כלל המזיקים האלו נכנסים אלינו דרך צינורות הביוב או דרך חריצים בקיר או דרך בורות הביוב במפעלים גדולים.  שיטת האיטום יכולה להתבצע על ידי סתימתם של אותם החריצים בקירות או בריצפה באמצעות חומרי בנייה סטנדרטיים או על ידי הנחת רשת פלדה מסביב לבורות ביוב שבדרך כלל שם החולדות חופרות את המחילות שלהן. בנוסף, אנו ננסה לאבחן את סוגו וגודלו של המכרסם אותו אנו מנסים ללכוד כדי להבין איזו שיטת לכידה תפעל בצורה הכי יעילה והכי מהירה.

לכידת מכרסמים בעזרת קפיץ: מלכודת הקפיץ מוכרת לנו כבר הרבה שנים ונעשית על ידי הנחת פתיון על הניצרה הדרוכה. כאשר אותו מכרסם ינסה לאכול או למשוך את הפתיון - הקפיץ יופעל ויקטול את המכרסם. המיומנות של המדביר תבוא לידי ביטוי במיקום שבו אנו מניחים את הקפיץ ובסוג המזון אותו אנו שמים. כפי שציינו לפני כן, המכרסמים האלו חכמות ולא ימהרו לנגוס בפתיון מכיוון שהן חוששות מכל חפץ חדש שהופיע לפתע בטריטוריה שלהם. הם יבחנו אותו בזהירות ורק אחרי שהם בטוחים שאין סכנה - הם ינסו לנגוס בפתיון ששמנו. מהירות הלכידה תלויה במיומנותו של המדביר ויהיו כאלו שילכדו את המכרסם תוך מספר שעות ויהיו כאלו שיצליחו ללכוד את המכרסם רק כעבור מספר ימים אם בכלל! קיימים מגוון סוגים של מלכודות קפיץ ואנו נבחר באיזה סוג מהן להשתמש בהתאם לסוג וגודל המזיק שאותו זיהינו. סוג נוסף של מלכודות הוא מלכודת רשת שהיא שיטה הומאנית ואיננה פוגעת במכרסם אלא רק לוכדת אותו.

לכידת מכרסמים באמצעות מלכודת דבק: בדומה למלכודות הדבק הקיימות היום בשוק עבור תיקנים/ג'וקים, ניתן למצוא גם מלכודות דבק ייעודיות עבור מכרסמים שבהם הדבק חזק יותר ולא מאפשר לאותו מכרסם להתנתק ממנו. מלכודות דבק אלו גורמות סבל רב לאותם מכרסמים ואירגונים למען החיות כגון צער בעלי חיים פועלים נמרצות כדי להוציא אותם מחוץ לחוק. כעקרון אנו נמנעים מלהשתמש בסוג זה של מלכודות ולאותם אלו שכן משתמשים בהם אנו יכולים רק לבקש שברגע התפיסה לקחת את המלכודת עם המכרסם החוצה ורחוק ככל האפשר ולשחרר אותו בטבע. ניתן לשחרר את המכרסם מהמלכודת דבק בקלות על ידי כך שנשפוך מעט שמן על המשטח הדביק.

הדברת מכרסמים

הדברת מכרסמים: ברוב המקרים אנו מצליחים ללכוד את המכרסמים ללא שום בעייה אולם יש מקרים בודדים שבהם אין לנו אפשרות פיזית להגיע אליהם ואז אנו נאלצים לבצע הדברה באמצעות רעל ייעודי. רעל זה הינו רעל קיבה שיקטול את המכרסם רק כעבור מספר ימים ולא מיידית וזאת כדי שאותם חיות פיקחות (אמרנו כבר שהן חכמות...) לא יקשרו את הרעל הזה לסיבת המוות וכך גם יתר המכרסמים שנותרו בשטח ימשיכו לאכול מהרעל הזה.

בכל מקום שבו מבוצעת הדברת מכרסמים באמצעות רעל, אנו מחוייבים לתלות שלטי אזהרה שבהם הדיירים יינקטו במשנה זהירות וישמרו היטב על חיות המחמד שלהם באותו האיזור. בכל מקרה שבו יש חשש לכך שחיית המחמד באיזור זה לא מרגישה טוב - יש לקחת את חיית המחמד לווטרינר לבדיקה. במקרה של ילד חס וחלילה - יש לפנותו בדחיפות לחדר המיון הכי קרוב.

בטיחות בהדברת מכרסמים באמצעות רעל: כאשר אנו מדבירים מכרסמים באמצעות רעל עלינו לנקוט במשנה זהירות. אם זה באמצעות מודעות המזהירות את הדיירים ואם זה נקיטת אמצעי בטיחות נוספים. לא כולם מבינים את משמעות העבודה עם רעלים כפי שיעיד המקרה הבא:

באחד הפורומים בארץ נשאלה השאלה הבאה:
היו לנו חולדות בגג והזמנו מדביר לאחר שלא הצלחנו להיפטר מהן וכשבוע לאחר מההדברה התחיל ריח חריף של פגרים. המדביר טוען שהוא לא יכול לפנות את הפגרים מכיוון שלא ניתן להגיע אליהם (גם כשהוא הדביר הוא זרק את הרעל למקומות שלא ניתן להגיע אליהם). האם הוא חייב לבוא לאסוף את הפגרים? מה ניתן לעשות כדי להיפטר מהריח הנורא?
באותו הפורום עניתי לו:
בבתי מגורים לא עושים "הדברת חולדות" אלא רק "לכידת חולדות" וזאת בדיוק בגלל הסיבה הזאת. ניתן להזמין לוכד שיתפוס את המכרסמים באותו הרגע ואם הוא לא מצליח לאתר אותם - יש לפזר מלכודות עם פתיון שאיננו רעיל. ושוב, בשום פנים ואופן לא מפזרים רעל בבתי מגורים בגלל הסיבה הזאת ועוד יותר חשוב, שילדים קטנים לא ימצאו את הרעל הזה ויכניסו לפה שלהם!!! נכון שהוא זרק את הרעל במקומות שלא ניתן להגיע אליהם אבל החולדות בדרך כלל סוחבות את הרעל הזה ויכולות להכניסו אל תוך הבית!

איו לנו ספק לרגע שאותו בחור הזמין איזה "חאפר" לביצוע ההדברה הזו ולא הבין שההחלטה הזו היתה יכולה להסתיים באסון. דבר ידוע הוא שחולדות נוהגות למשוך את המזון שמצאו אל תוך הקן שלהם כדי לאכול ממנו בנחת וללא חשש או כדי להאכיל בו את הגורים שלהם. בהרבה מקרים מתוך בהלה או דבר אחר, הן שומטות את האוכל שאותו אספו והתכוונו להביא לקן ובורחות במהירות למקום מסתור. במקרה הזה, הן היו שומטות את הרעל במקומות קרובים יותר ונגישים יותר אלינו ואז הרעל הזה היה יכול להיאכל על ידי חיית המחמד שלנו או חלילה על ידי איזה ילד קטן שחשב שזה ממתק.
אם בכל זאת לא מצליחים ללכוד את המזיקים האלו ולא נותרה ברירה אחרת אלא להשתמש ברעל אז אנו מחוייבים להשתמש ב"תחנת האכלה" ייעודית לעכברים או חולדות. בתחנת האכלה זו, אין אפשרות לאדם או חיית מחמד להגיע אל הפתיון המורעל שנמצא בתוכו וגם המזיק באם זה עכבר או חולדה, לא יכול לסחוב איתו את הפתיון החוצה אלא רק לאכול אותו בפנים וכך אנו שומרים על כללי הזהירות ומונעים אסון. שימו לב בתמונה שהרעל (בצבע ירוק) מקובע בתוך המתקן ואינו יכול להימשך החוצה על ידי החולדה. בנוסף, המתקן נעול ויש צורך במפתח ייעודי כדי לפתוח אותו.

הדברת בתים

הדברת בניינים

הדברת בניני מגורים

הדברת מסעדות

הדברת חנויות

הדברת מפעלים

הדברת מוסדות

הדברת טרמיטים

הדברת פרעושים

הדברת קרציות

הדברת נמלים

הדברת תיקנים

התקשרו כעת
בחר גודל פונט
הפעל ניגודיות