הדברת תיקנים באמצעות ג'ל

בעולם קיימים אלפי סוגים של תיקנים וגם בארצנו מספר הסוגים אינו קטן כלל וכלל. מקור השם של התיקנים נובע מהתיק אשר לתוכו הן מטילות בין 14 ל- 16 ביצים ולאחר פרק זמן מסויים הן מניחות אותו במקום מוסתר בקירבת מזון ומים. תיקי הביצים האלו עשויים משיכבה קשה ואטומה של חומר הנקרא קוטיקולה והוא חסין מפני חומרי ההדברה עד לשלב בקיעת הביצים. ולכן, חומרי ההדברה שאנו נשתמש בהם צריכים להיות חומרים שאירתיים כך שיוכלו לפגוע באותן הביצים מאוחר יותר כאשר תתרחש הבקיעה. מן הביצים האלו יבקעו הנימפות (תיקנים צעירים) ולאחר מעבר של מספר שלבי התפתחות בו הם ישילו את מעטה השיריון שלהם מספר פעמים - הם יהפכו לבוגרים. עם השנים הרבות, התיקנים הצליחו לפתח מנגנוני הגנה כנגד חומרי ההדברה ויכולת ההישרדותם שלהם נחשבת כיום לגבוהה ביותר מבין כל סוגי החרקים. זו גם הסיבה מדוע הדברת תיקנים נחשבת להדברה קשה יחסית.

הדברת תיקנים באמצעות ג'ל

למרות שיש בארצנו מספר גדול מאוד של סוגי תיקנים, אנו מתייחסים רק לכמה סוגים של תיקנים נפוצים אשר מהווים לנו מיטרד בגלל יכולת ההתרבות הגבוהה שלהם ועקב כך אנו נאלצים להתמודד עם כמויות גדולות מאוד של אותם הסוגים. ארבעת סוגי התיקנים הנפוצים אשר מהווים לנו מטרד הם:

 

 

הדברת תיקנים - תיקן אמריקאי

תיקן אמריקאי: תיקנים בוגרים הם התיקנים הכי גדולים שאנו פוגשים והם מגיעים גם לאורך של כ-5 ס"מ בערך.  צבעם חום עד חום בהיר עם מחושים ארוכים במיוחד יחסית לתיקנים אחרים. התיקן האמריקאי אוהב מקומות לחים עם חומרים אורגניים ולכן הוא מתרבה בעיקר במערכות הביוב או חדרי אשפה ויגיע אלינו הביתה בעיקר דרך מערכות הניקוז והכיורים. את התיקן האמריקאי אנו נמצא אצלנו בעיקר במטבח או בחדרי האמבטיה מכיוון שהם מקומות לחים יחסית עם גישה קלה ומהירה למקורות מזון. מבנה גופו הצר מאפשר לו להסתתר בתוך מקומות צרים מאוד כגון סדקים, רווחים בין הצינורות השונים או רווחים בין הארונות לקיר וכדומה.

אצל התיקן האמריקני קיימים אברי חישה בקצה האחורי של גופו וכל גירוי אשר ייקלט באותם אברי החישה האלו יגרום לאפקט של תגובת בריחה מהירה מאוד שלא תסתיים עד שתהיה ירידה משמעותית בעוצמת התאורה הסביבתית שבו הוא נמצא ורק אז הוא יחוש שהוא נמצא במקום חשוך ובטוח יחסית עבורו ומכוון שלתיקנים יש מהירות ריצה גבוהה מאוד אז הסיכוי שלנו לתפוס אותם (או למעוך אותם) הוא נמוך מאוד וכמעט בלתי אפשרי.

הדברת תיקנים - תיקן גרמני

תיקן גרמני: תיקנים בוגרים יגיעו לאורך של כ-2.5 ס"מ בערך.  צבעם חום בהיר עם שני פסים לאורך הגוף כולו. התיקן הגרמני בדרך כלל לא יגיע לביתנו מהסביבה הקרובה כגון שכנים, חצר, גינה וכ"ו  אלא בעיקר מהקרטונים שאנו מביאים איתם מצרכי מזון כגון סופרמרקט, מעדניה, מכולת, ירקניה וכדומה או ממוצרים חדשים שאנו רוכשים לביתנו ואז התיקן הגרמני או הביצים שלו יימצאו בתוך האריזה של אותו מוצר. התיקן הגרמני יעדיף להימצא במקומות חמימים עם גישה נוחה למקורות מזון ולכן אצלנו הוא יימצא בעיקר במטבח מאחורי מנועים חשמליים כגון המקרר או מאחורי התנור. מקום נוסף שחביב על התיקן הגרמני הוא מתקני השתיה החמה או הקרה כגון תמי-4 ששם הוא מוצא מסתור חמים עם גישה מהירה ונוחה למקורות מזון. התיקן הגרמני פיתח עמידות יוצאת דופן לכל חומרי ההדברה ולכן הדברת תיקנים גרמניים נחשבת כקשה ביותר ביחס לסוגים אחרים של תיקנים. עמידותו החזקה לחומרי הדברה וקצב ריבוי גבוה מאוד גורם לבעיה רצינית וכאב ראש לא קטן לאותם אלו שסובלים מסוג זה של מזיק.

הדברת תיקנים - תיקן פסים

תיקן פסים: תיקנים בוגרים יגיעו לאורך של כ-2.5 ס"מ בערך. צבעם חום בהיר ולרוחב גופו יש פסים בגוונים שונים של חום/צהוב. מכיוון שקצב ההתרבות שלהם הוא נמוך יחסית הם לא ימצאו אצלכם בכמויות גדולות אולם כאשר תבחינו בהם - זה סימן שהם כבר הספיקו להתפשט בכל רחבי הבית. תיקן הפסים אוהב לאכול בעיקר קרטון או נייר ודבר זה מאפשר לו להימצא בעיקר בארונות הבגדים בבית וגם בתוך רהיטים זאת הסיבה שאת תיקן הפסים אנו נמצא בכל החדרים והארונות בבית וגם בתוך ציוד חשמלי. מכיוון שזה לא פרקטי להוציא את כל הפריטים מתוך הארונות בבית כדי לבצע הדברה, אנו נבצע הדברה באמצעות ג'ל ולא בריסוס רגיל של חומר הדברה.

הדברת תיקנים - תיקן מזרחי

תיקן מזרחי: תיקנים בוגרים יגיעו לאורך של כ-2.5 ס"מ בערך וצבעם נוטה לחום כהה מאוד עד שחור. תיקנים אלו נמצאים בעיקר מחוץ לבית אולם במקרים של חיפוש מזון הם חודרים גם לתוך הבתים והם אוהבים לשהות בסביבת אשפה כאשר המזון שלהם מבוסס בעיקר על עמילנים. סוג זה של תיקנים הינו מנוון בכנפיים ולכן אינו יכול לעוף כמו התיקן האמריקאי או הגרמני. התיקן המזרחי היה נפוץ בעבר אולם כיום האוכלוסייה שלהם התמעטה רבות וכיום הם נחשבים לסוג הכי פחות נפוץ בארץ.

שלבי הדברת תיקנים באמצעות ג'ל

ניטור: השלב הראשון של הדברת תיקנים באמצעות ג'ל הוא ביצוע ניטור וזיהוי המזיק אשר יכול להיעשות בעצמכם או על ידי המדביר שהזמנתם. הדרך הכי פשוטה לדעת שיש לכם תיקנים בבית היא כשרואים אותם מסתובבים אצלכם בבית בעיקר בלילה או אם גיליתם תיקנים מתים בסביבת הבית. ניתן גם לחפש מאחורי מקומות מסתור כגון המקרר או התנור ולנסות לאתר תיקנים מתים, ביצים של תיקנים, נשלים, וגם צואת תיקנים. אפשרות נוספת לניטור תיקנים היא להשתמש במלכודת דבק ייעודית לתיקנים ולהניח אותה במקום מוסתר ושיהיה נמוך וקרוב לריצפה בבית. לכידת התיקנים על ידי מלכודת דבק תעזור מאוד בזיהוי המזיק כדי שניתן יהיה לבצע הדברה אפקטיבית ויעילה יותר וזאת מכיוון שסוגים שונים של תיקנים מתנהגים בשונה אחד מהשני. תיקן אמריקאי לדוגמא אוהב להימצא במקומות לחים וצרים ואילו לעומתו את התיקן הגרמני אנו נמצא בסביבת מקומות חמימים כגון תנורים, מיקרוגל, מנוע המקרר או אפילו בתוך מתקני שתייה חמה או קרה המכילים מנוע או גוף חימום ואשר אהובים מאוד על סוג התיקנים הזה. בעיית תיקנים בתוך סנני המים הביתיים ידועה היטב ועוררה רעש גדול בעבר מכיוון שהמכשיר אינו אטום וחרקים מוצאים שם מקום מסתור עם גישה נוחה ומהירה למזון.

הדברת תיקנים - ניטור
הדברת תיקנים - דבק

זיהוי מקומות המסתור - לכידת התיקנים על ידי מלכודת דבק תעזור מאוד בזיהוי של סוג המזיק וכך נוכל לבצע הדברת תיקנים באמצעות ג'ל או ריסוס שתהיה אפקטיבית ויעילה יותר. מכיוון שסוגים שונים של תיקנים מתנהגים בצורה שונה אחד מהשני אנו נוכל לראות היכן הם מסתתרים וכך אנו גם נדע היכן להניח את הפתיון המורעל ולקבל את התוצאות הטובות ביותר. תיקן אמריקאי לדוגמא אוהב להימצא במקומות לחים וצרים ואילו את התיקן הגרמני אנו נמצא מאחורי מקומות חמימים כגון תנורים, המנוע של המקרר או אפילו בתוך מתקני שתייה כדוגמת "תמי 4" שבתוכם יש מיכל של מים חמים אשר אהוב מאוד על סוג התיקנים הזה. (בעיית תיקנים בתוך מתקני המים ידועה היטב ועוררה רעש גדול בעבר מכיוון שמעטפת המכשיר איננה אטומה לגמרי וחרקים מוצאים שם מקום מסתור עם גישה נוחה למקורות מזון.)

הדברת תיקנים באמצעות ג'ל - לאחר שזיהינו את סוג המזיק אנו נעבור לשלב ההדברה עצמו. הדברת תיקנים באמצעות ג'ל מתבצעת על ידי פיזור חומר רעיל בצורת ג'ל לתוך סדקים וחריצים אשר סביר להניח שימצאו שם תיקנים חיים או ביצי תיקנים. הג'ל הזה מכיל פרומון / חומרי משיכה אשר מושך אליו את התיקנים ומעודד אותם לאכול את הג'ל ואילו הרעל שבתוך הג'ל יקטול אותם במהירות. החומרים בתוך הג'ל הזה אמנם רעילים למקקים אולם בטוחים יחסית לדיירי הבית עצמו ולכן סוג זה של הדברה נחשב כהדברה ירוקה ובטוחה הרבה יותר מהדברה רגילה. השימוש בג'ל תופס תאוצה בזכות יעילותו הרבה ובזכות בטיחותו הרבה לדיירי הבית וגם לחיות המחמד. הוא אינו מפוזר בכל הבית אלא רק באותן נקודות שזוהו כמקומות מסתור של תיקנים ופעולתו ממשיכה לאורך זמן מכיוון שכל תיקן שחוסל באמצעות הג'ל הזה - מהווה כעת רעל לכל התיקנים האחרים אשר באים לאכול אותו וכך סוג זה של הדברה ממשיך לחסל את יתר התיקנים.

הדברת תיקנים באמצעות ג'ל

הדברת תיקנים באמצעות ריסוס - לאחר שזיהינו את סוג המזיק אנו נעבור לשלב הדברת תיקנים באמצעות מרסס ייעודי. רצוי להבין שישנם סוגי תיקנים כמו התיקן האמריקאי, שביציהם חסינים לגמרי מפני הדברה ולכן יש לוודא שחומר ההדברה הינו מסוג שאירתי (מיקרוקפסולרי) וזאת כדי לחסל את הביצים שיבקעו גם אחרי ביצוע ההדברה. הדברת תיקנים סטנדרטית תבוצע על ידי ריסוס חומר הדברה פעיל לתוך סדקים וחריצים אשר סביר להניח שימצאו שם תיקנים או ביצי תיקנים ובנוסף ריסוס חומר ההדברה מסביב בכל הפנלים של הבית, משקופים, אדני החלונות, מתחת לכיורים, צינורות ניקוז וכל המקומות הלחים האחרים. חומר הדברה שאירתי זה פועל לאורך זמן ומקקים אשר ייתקלו בחומר הזה פשוט יחוסלו ואותם תיקנים אשר יבקעו מהביצים לאחר מכן יחוסלו אף הם. הימים הראשונים של ההדברה הם קריטיים להצלחת התהליך ולכן רצוי שלא לשטוף את הרצפה מספר ימים כדי שהחומר ישאר פעיל לאורך זמן ויפגע ברוב אוכלוסיית התיקנים הנמצאים בבית.

הדברת תיקנים - באמצעות ריסוס

לסיום: הדברת תיקנים יכולה להתבצע בשתי שיטות שונות או הדברה משולבת בה אנו משתמשים בשתי השיטות בו זמנית. הדברה עם ג'ל הינה בטוחה לחלוטין לדיירי הבית וחיות המחמד ואין שום צורך לצאת מהבית בזמן ביצוע שלב ההדברה. הדברת תיקנים על ידי ריסוס מתבססת על חומרים בעלי רעילות נמוכה מאוד לאדם וניתן לחזור לבית כעבור שעה או שעתיים בלבד.

הדברת בתים

הדברת בניינים

הדברת בניני מגורים

הדברת מסעדות

הדברת חנויות

הדברת מפעלים

הדברת מוסדות

הדברת טרמיטים

הדברת פרעושים

הדברת קרציות

הדברת נמלים

הדברת תיקנים

התקשרו כעת