הדברת מכרסמים

בארצנו יש מגוון גדול מאוד של מכרסמים אולם רק קומץ קטן מהם גורמים לנו למטרד או גורמים לנו נזק לרכוש וניתן לחלק אותם לשני סוגים: מכרסמי שדה הגורמים נזק לשדות הגידול ומחסני המזון והסוג השני הם אותם המכרסמים שפלשו לאיזורי המחייה שלנו כגון עכברים וחולדות והתרבו שם באופן מהיר. מעבר להיותם מיטרד רציני ואסתטי הם עלולים להיות מסוכנים מאוד לאוכלוסיה מכיוון שהם נשאי ווירוסים ומחלות אשר יכולים לפגוע בבני האדם. העברת גורמי המחלה מהמכרסמים אל בני האדם יכולה להיעשות על ידי מגע ישיר או נשיכה אולם בנוסף היא יכולה גם להיגרם על ידי ההפרשות והגללים של המכרסמים אשר יימצאו בבית או בשדות הגידול ואז זה עלול להגיע גם אל מזוננו.

את המכרסמים קשה לראות ולגלות מכיוון שהם פעילים בעיקר בלילה ולא בשעות היום. לכן יש צורך להזמין חברה מקצועית שתבצע הדברת מכרסמים רק לאחר שביצעה ניטור ובדיקה לאימות סוג המזיק וקביעת דרכי הדברת מכרסמים יעילה ובאמצעים בטוחים לכל האנשים בסביבת הפעולה וגם לחיות הבית במידה ומדובר באיזורי מגורים. צריך להבין שלא תמיד יש צורך לבצע הדברת מכרסמים מלאה ולפעמים ניתן להתגבר על הבעיה בכך שנפזר מספר מלכודות ללא רעל כלל מכיוון שזו דרך הרבה יותר בטוחה וידידותית לנו ולסביבה.

הדברת מכרסמים - שיטות

לכידת חולדות ועכברים באמצעות קפיץ: מלכודת קפיץ זו הינה וותיקה מאוד ויעילה מאוד כנגד כל סוגי המכרסמים שאנו רוצים לקטול. הפעולה הינה פשוטה יחסית וכל מה שצריך לעשות הוא לחמש את המלכודת הזו בחתיכה של גבינה צהובה או נקניק וכאשר המכרסם יזיז מעט את הניצרה - המנגנון יופעל ויקטול את המכרסם. את המלכודת הזו יש להציב בסביבה שבה זוהה המזיק ובצמוד לקיר מכיוון שהמכרסמים נוהגים ללכת בצמוד לקירות בדרך כלל. המכרסמים לא ימהרו להתקרב למלכודת הזו מכיוון שהם חוששים מכל חפץ חדש שהופיע לפתע בטריטוריה שלהם. הם יבחנו אותו בזהירות ורק אחרי שהם בטוחים שאין סכנה - הם ינסו לנגוס בפתיון ששמנו. מהירות הלכידה תלויה בכמה גורמים אולם הגורם החשוב ביותר הוא זיהוי מסלול ההליכה של העכבר או החולדה ואת מקומות המסתור שלהם ורק אז תתקבל ההחלטה היכן להניח את המלכודת. בשוק קיימים מגוון סוגים של מלכודות קפיץ ואנו נבחר באיזה סוג מהן להשתמש בהתאם לסוג וגודל המזיק שאותו זיהינו. לוכד חולדות יבחר להשתמש במלכודת קפיץ בדרך כלל ואילו לוכד עכברים יבחר בשיטות אחרות כגון מלכודת דבק או "מלכודות סקרנות".

לכידת חולדות ועכברים באמצעות מלכודת רשת: את מלכודת הרשת כולם מכירים כבר שנים רבות ונעשית על ידי הנחת פתיון על ניצרה אשר תסגור את הדלת הקפיצית ברגע שהמכרסם ינסה לנגוס בפתיון שבתוכה. כפי שציינו עוד לפני כן, המכרסמים הינם חיות חכמות ולמודות ניסיון ולא ימהרו לנגוס בפתיון מכיוון שהן חוששות מכל חפץ חדש אשר הופיע לפתע בטריטוריה שלהם. הם יבחנו אותו בזהירות ורק אחרי שהם יהיו בטוחים שאין סכנה - הם ינסו לנגוס בפתיון ששמנו בתוך המלכודת. מהירות הלכידה תלויה במיומנותו של אותו לוכד חולדות אשר אמור לזהות את מסלול ההליכה של המכרסם ואת מקום המסתור שלו ורק אז יבחר היכן להציב את המלכודת. המלכודות האלו אינן פוגעות במכרסמים אלא רק לוכדות אותו וכמובן שניתן לשחרר אותם לאחר מכן רחוק מהבית וללא שום פגיעה.

לכידת עכברים וחולדות באמצעות מלכודת דבק: בדומה למלכודות הדבק הקיימות היום בשוק עבור תיקנים/ג'וקים, ניתן למצוא גם מלכודות דבק ייעודיות עבור המכרסמים שבהם הדבק חזק מאוד ולא מאפשר למכרסמים להתנתק ממנו לאחר שעלו עליו. המשטח הדביק מגיע מקופל ויש לפתוח אותו ולהניח בצמידות לקיר. מלכודות דבק אלו גורמות סבל רב לאותם מכרסמים ואירגונים למען החיות כגון צער בעלי חיים פועלים נמרצות כדי להוציא את מלכודות הדבק האלו מחוץ לחוק. באופן כללי מומלץ שלא להשתמש בסוג זה של מלכודות כדי למנוע סבל מיותר ולאותם אלו שכן משתמשים באותם מלכודות דבק, אנו יכולים רק לבקש מאותו לוכד עכברים שאחרי התפיסה שיקח את המלכודת עם המכרסם האומלל החוצה, רחוק ככל האפשר מהבית ולשחרר אותו בטבע. ניתן לשחרר את המכרסם מהמלכודת דבק בקלות על ידי כך שנשפוך מעט שמן על המשטח הדביק.

הדברת מכרסמים באמצעות רעל: מניסיוננו, את רוב רובם של בעיית המכרסמים ניתן לפתור ללא רעלים כלל אולם ישנם גם מקרים בהם אין לנו אפשרות להגיע פיזית אליהם או כאשר מדובר בשטחים גדולים ופתוחים ואז המלכודות הרגילות אינן אפקטיביות ואז אנו ניאלץ לבצע הדברת מכרסמים באמצעות רעל ייעודי. הרעל זה הינו רעל מושהה אשר קוטל את המכרסמים רק כעבור מספר ימים ולא מיידית כדי שאותם חיות פיקחות לא ייקשרו את סיבת המוות שלהן לרעל ששמנו וכך גם יתר המכרסמים שנותרו באיזור ימשיכו לאכול מהרעל הזה.

בטיחות בהדברת מכרסמים באמצעות רעל: כאשר מבצעים הדברת מכרסמים באמצעות רעל עלינו לנקוט במשנה זהירות לאותם האנשים באיזור הפעולה וגם לאותם חיות בית אשר עלולות להימצא שם. יש לנקוט אמצעי בטיחות מירביים  באיזור אם זה באמצעות מודעות המזהירות את הדיירים מפני הרעלים שפוזרו באותו האיזור ואם זה נקיטת אמצעי בטיחות נוספים כגון "תחנות האכלה" ייעודיות למכרסמים. בתחנות האכלה כאלו, אין אפשרות לאדם או לחיית מחמד להגיע אל הפתיון המורעל שנמצא בתוכו וגם המזיק באם זה עכבר או חולדה, לא יכול לסחוב איתו את הפתיון החוצה אלא רק לאכול אותו בפנים וכך אנו שומרים על כללי הזהירות ומונעים אסון. שימו לב בתמונה שהרעל (בצבע ירוק) צריך להיות מקובע בתוך המתקן האכלה ואינו יכול להימשך החוצה על ידי המכרסם. בנוסף, המתקן נעול ויש צורך במפתח ייעודי כדי לפתוח אותו.

לסיכום: יש עדיפות להזמין חברה מקצועית ואמינה לביצוע הדברת מכרסמים וזאת כדי שההדברה תהיה יעילה, אפקטיבית ומהירה. בנוסף, אין ספק ששימוש ברעלים לצורכי הדברה חייב להיות מופקד בידי חברה אחראית שתדאג לביטחון הדיירים וחיות המחמד באותו האיזור. ברשותנו יש את כל מגוון האמצעים להדברת מכרסמים ביעילות ובביטחון מלא.

הדברת בתים

הדברת בניינים

הדברת בניני מגורים

הדברת מסעדות

הדברת חנויות

הדברת מפעלים

הדברת מוסדות

הדברת טרמיטים

הדברת פרעושים

הדברת קרציות

הדברת נמלים

הדברת תיקנים

התקשרו כעת