הדברת טרמיטים

ברובם הגדול של המקרים, לקוחות אשר פונים אלינו לביצוע הדברת טרמיטים, מוצאים את עצמם חסרי אונים בהתחלה מכיוון שהם אינם יודעים בוודאות האם אלו טרמיטים או נמלים וזאת מכיוון ששניהם דומים אחד לשני (למרות שהם ממשפחות שונות). בעמוד זה נתאר לכם את ההבדלים בניהם וכיצד תוכלו לזהות טרמיטים. אם אתם עדיין לא בטוחים, אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר כדי לשלוח לנו תמונה ואנו נעזור לכם לזהות את המזיק וזאת ללא עלות כמובן. 

תיאור

כשנגיע לבצע הדברת טרמיטים אנו נמצא אותם לרוב ברחבי הבית כשהם חסרי כנפיים ועיניים שזהו השלב המוקדם של חייהם ולעומת זאת בשלב הבגרות של חייהם הם יצמיחו כנפיים ארוכות וצבעם יכהה לצבע חום אדמדם. טרמיטים אמנם דומים לנמלים אולם במבט קרוב ניתן לראות בקלות את ההבדלים בין שתי קבוצות החרקים האלו. צבעם של הטרמיטים נוטה יותר לצבע לבן ובהיר יותר מאשר הנמלים. לטרמיטים יש שני פרקי גוף בלבד ואילו לנמלה יש שלושה פרקי גוף. הכנפיים של הטרמיטים ארוכות יותר מגופם ואילו אצל הנמלה הכנפיים קצרות יותר מאורך הגוף. בנוסף, אצל הטרמיטים שני זוגות הכנפיים יהיו שוות באורכן ואילו אצל הנמלים הן יהיו באורכים שונים. אצל הטרמיטים, המחושים יהיו ישרים ואילו לנמלים המחושים יהיו בצורת "ר".

אם מצאתם אצלכם בבית טרמיטים אולם אתם לא בטוחים שאלו טרמיטים אתם יכולים לצלם את המזיק ולשלוח לנו את התמונה. אנו נעבור על התמונה ונוכל לעזור לכם בזיהוי המזיק. בנוסף, רצוי לשמור כמה מהם בתוך שקית ניילון קטנה ולהראות אותם למדביר שיגיע כדי שהוא יוודא שאלו באמת טרמיטים.

הדברת טרמיטים

קיני הטרמיטים נמצאים בדרך כלל כמה מטרים עמוק עמוק בתוך האדמה ומאופיינים במושבות גדולות מאוד המונות מאות אלפי פריטים כאשר בראשם עומדים המלך והמלכה אשר אחראים על ההתרבות של המושבה כולה. אחת לכמה ימים הטרמיטים מזדווגים ומטילים מאות ביצים שגורמות לגידול עצום במושבת הטרמיטים. מעבר להיותם מטרד רציני לדיירי הבית הם יכולים לגרום נזק רב לרכוש בבית. אם הבחנתם בטרמיטים בחצר או שמעתם על טרמיטים אצל השכנים, אזי מומלץ להקדים תרופה למכה ולהזמין הדברת טרמיטים מקצועית במהירות משום שהטרמיטים נודדים ממקום למקום ואם השכנים שלכם זכו לביקור אזי יש סבירות גבוהה ואפילו וודאית שהם יגיעו או הגיעו כבר גם אליכם. היתרון הגדול של זיהוי מראש הוא אפשרות להדברה מחוץ למבנה למניעת כניסתם של המזיקים אל תוך הבית וכך למנוע נזקים ממשיים לבית ולתכולה.

הדברת טרמיטים

מחזור החיים של הטרמיטים

הדברת טרמיטים - מחזור החיים של הטרמיטים
הדברת טרמיטים - ביצים

הביצים של הטרמיטים הן זעירות מאוד ושקופות. במהלך תקופת הדגירה, הביצים מטופלות על ידי הפועלות של הקן עד לבקיעה. גודל הזחל לאחר הבקיעה הוא בערך כגודלו של הביצה.

הדברת טרמיטים - מלך ומלכה

את מושבת הטרמיטים אנו נמצא בדרך כלל עמוק עמוק בתוך האדמה ואפילו בעומק של 5-8 מטרים כאשר בכל מושבה של טרמיטים חיים מלך ומלכה שכל תפקידם הוא לייצר ביצים ולהתרבות ככל האפשר. קצב ייצור הביצים הוא גבוה מאוד ולכן מושבה אחת של טרמיטים יכולה להכיל מאות אלפי פריטים.

הדברת טרמיטים - פועלות

רובן הגדול של הפריטים במושבת הטרמיטים הן הפועלות אשר דואגות למזון ומטפלות בכל המושבה. הן יוצאות מהקן ותרות אחר מוצרי עץ (תאית/ליגנין) שהוא המזון העיקרי עבורן. מכיוון שהן אינן יכולות להיחשף לאור - הן נעות בתוך מחילות וזו הסיבה העיקרית לכך שאנו לא מגלים אותן בזמן אלא רק לאחר שהנזק כבר נעשה.

הדברת טרמיטים - חיילים

החיילים שומרי הקן מצויידים בראש ארוך ו"משוריין" עם זוג לסתות חזקות מאוד המסוגלות לחתוך נמלת אוייב לשתיים. האוייב הטבעי של הטרמיטים הן הנמלים והן נלחמות בניהם על המזון ועל שטחי המחייה. אם מקור עץ (מזון) תפוס על ידי נמלים אז הטרמיטים יעדיפו להתרחק משם זמנית אולם באופן כללי, הטרמיטים ישתלטו על האיזור כולו ובסופו של דבר הם יצליחו להבריח את כל הנמלים מהאיזור.

הדברת טרמיטים - נימפות

כאשר הנימפות מגיעות לבגרות הן מתחילות להצמיח כנפיים ומתפתחות למלכים ולמלכות. בנקודת זמן זו, כולם עפים ויוצאים מן הקן באותו הזמן כדי לחפש בן זוג ולהתחיל מחזור חיים חדש. תהליך זה נקרא "מעוף הכלולות" וביום כזה אנו יכולים לראות כמויות אדירות של טרמיטים שעפים באוויר ומחפשים בני זוג.

הדברת טרמיטים - מושבה

לאחר שהנימפות עפו מהקן, הן משילות את הכנפיים והזכר מתחיל לחפש במרץ אחרי בת זוג מתאימה כדי לבנות קן חדש ולפתח מושבת טרמיטים. בשלב הזה שבו הם השילו את הכנפיים הם פגיעים מאוד וציפורים מחסלות אותם די מהר כך שרק בודדים יצליחו להקים קן חדש למעשה.

הדברת טרמיטים - מחילות

הטרמיטים רגישים מאוד לאור ואינם יכולים להיחשף אליו, לכן כדי להגיע אל מקורות המזון שלהם בתוך הבית, הם יוצרים מחילה שבתוכה הם עוברים אל הקן וממנו. מדביר טרמיטים מומלץ לו לאתר ולזהות את המחילות האלו שאותן ניתן לראות בבירור וזאת כדי לוודא שאכן מדובר בטרמיטים ולא בסוג אחר של מזיק.

הדברת טרמיטים - חיילים

אם גיליתם טרמיטים אצלכם בבית אין שום סיכוי שתצליחו להדביר את המזיקים האלו בעצמכם. הדברת טרמיטים יעילה ואפקטיבית חייבת להיעשות על ידי מדביר מקצועי שיתן לכם פיתרון מוחלט למיגור הטרמיטים. הדברת טרמיטים אינה פשוטה כלל וכלל וברוב המקרים יש צורך בכמה מאות ליטרים של חומר הדברה כדי לפתור את הבעיה. בתמונה מצד שמאל תוכלו לזהות טרמיטים חיילים וגם נימפות.

הדברת טרמיטים - שיטות

ניטור זיהוי - ראשית לפני השלב של הדברת טרמיטים אנו חייבים לוודא שאכן מדובר בטרמיטים ולא במזיק אחר. בארץ ישנם כ 13 סוגי טרמיטים כאשר 10 סוגים מהם שוכני קרקע ואילו השאר הם טרמיטי עץ ולכן זיהוי המזיק חשוב מאוד להצלחת תהליך ההדברה כולו. הטרמיטים ניזונים מכרסום מוצרי עץ המכילים תאית וליגנין כגון משקופים, מדרגות עץ, ארונות, ספריות, רצפת פרקט וכ"ו. מכיוון שהטרמיטים רגישים מאוד לקרני אור הם אינם משוטטים בבית כמו הנמלים אולם אנו נוכל לראות אותם מגיעים אל מקורות המזון בתוך הבית על ידי זיהוי תעלות הבוץ שלהן העשויות מעץ לעוס ואשר מגינות עליהן מפני קרני האור. את התעלות האלו ניתן לגלות בזויות של הקירות או מאחורי תמונות, ארונות וכו'. אמצעים נוספים לגילוי הינם שאריות של כנפיים על הריצפה, בעיקר ליד משקופי הבית וכן שבבי עץ קטנים מאוד או חול בסמוך למשקופים נגועים או ריהוט עץ ברחבי הבית. קיים גם מיכשור מקצועי אלקטרוני עבור הדברת טרמיטים המבוסס על מדידת אחוז הרטיבות בקירות הבית לגילוי מחילות נסתרות וגם מיכשור מקצועי יותר ומדוייק יותר הבודק את רמת ה CO2 שהטרמיטים פולטים.

הדברת טרמיטים - עקבות

הדברת טרמיטים באמצעות קידוחים

תעשה בדרך כלל בבית משותף (בניין קומות) ופחות בבית פרטי. בשיטה זו אנו קודחים חורים מסביב לכל היקף הבית ובצמידות לפנלים במרווחים של כ 30-50 ס"מ וגם בכל המשקופים שזוהו כנגועים. אל תוך פתחי הקידוח האלו אנו נחדיר את חומר ההדברה בלחץ גבוה בעזרת מכונה ייעודית וכך אנו ניצור מעטפת הגנה לבית כולו.

הדברת טרמיטים באמצעות קידוחים הינה שיטה יעילה מאוד היות וטרמיטים אשר ינסו להיכנס לתחומי הבית, ייתקלו בחומר ההדברה וכך יחסלו את המושבה עוד לפני כניסתם אל תוך הבית. בבתים פרטיים בדרך כלל אין צורך לבצע קידוחים בתוך הבית כלל. במקום הקידוחים אנו חופרים תעלה חיצונית מסביב לכל הבית בעומק של כחצי מטר בצמידות למבנה עצמו וממלאים את כל התעלה בחומר הדברה שיחלחל לתוך האדמה וכל תיווצר מעטפת הגנה לבית.

בבתים פרטיים עם קיר משותף (דו משפחתי) אנו נחפור תעלה חיצונית מסביב לבית ונבצע קידוחים בתוך הבית רק בקיר המשותף וזאת כדי ליצור מעטפת הגנה שלמה לבית. רצוי ומומלץ לשתף גם את השכנים בהדברה כדי לקבל הדברת טרמיטים אפקטיבית.

הדברת טרמיטים באמצעות קידוחים

הדברת טרמיטים באמצעות פתיונות

שיטה זו איננה מהירה בדרך כלל ויכולה להיארך מספר שבועות ואפילו חודשים עד למיגורם המוחלט של הטרמיטים. בשיטה זו אנו מפזרים תחנות האכלה (מוניטורים) במספר מקומות בבית וגם מסביב לבית כדי לאתר את מיקומי הטרמיטים. בתוך כל תחנת האכלה כזו, אנו מכניסים מזון עם חומרי משיכה חזקים מאוד המיועדים למשוך אליהם את הטרמיטים פועלי המושבה ורק לאחר שאיתרנו את המקומות בהם הטרמיטים נמצאים – אנו נחליף באותן תחנות ההאכלה את הפתיון הרגיל בפתיון רעיל.

הטרמיטים שזיהו את הפיתיון הקודם בתור מזון, ישאו כעת את הפתיון הרעיל שפיזרנו בתוך תחנות ההאכלה אל תוך הקן וכך ירעילו ויחסלו את המושבה כולה. שיטת הדברת טרמיטים באמצעות פתיונות מתאימה יותר לבניני דירות שאינם רוצים לפגוע במרצפות הבית לעומת בתים פרטיים (בתים צמודי קרקע) ששם בדרך כלל חפירת תעלה מסביב לבית ומילוייה בחומר הדברה – תיפתור את הבעייה.

הדברת טרמיטים - ניטור

מניעה

מעבר להיותם מיטרד מפריע, הטרמיטים יכולים גם לגרום לנזק עצום בבית מכיוון שעד שתראו את הטרמיטים – הנזק כבר נעשה למעשה. בשלב זה, שבו אתם רואים או מזהים טרמיטים אצלכם בתוך הבית, סביר להניח שהמשקופים בבית וכן רוב מוצרי העץ בבית כבר נאכלו ונפגעו ונזק גדול נגרם לבית כולו. ניתן לבצע הכנה להדברה בבתים פרטיים אפילו עוד לפני שלב הבנייה,

ראשית יש להזמין מדביר שיבדוק את הקרקע ויוודא שהיא נקייה מטרמיטים ובנוסף, ניתן לבקש מהמדביר להכין רשת של צינורות השקייה מתחת ליסודות המבנה כך שכעבור מספר שנים ניתן יהיה לבצע הדברת טרמיטים פשוטה, מהירה וזולה משמעותית אם במידה ושמעתם שיש טרמיטים בבתים קרובים אליכם. בבתים פרטיים שכבר בנויים, אפשר להזמין מדביר שיחדיר בגינה אל תוך האדמה כמה תחנות האכלה (מוניטורים) אשר מושכים אליהם את הטרמיטים ובבדיקה פשוטה פעם בשנה ניתן לוודא שהשטח נקי ואין טרמיטים.

במידה וכן התגלו טרמיטים אז מחליפים את המזון באותן תחנות האכלה בפתיון רעיל. בנוסף למוניטורים שהותקנו מחוץ לבית אנו יכולים להקשות על הטרמיטים שלא יתקרבו לבית בכך שנפנה את כל מקורות המזון שלהם מסביבתנו הקרובה. יש לפנות ולהרחיק כל מקור עץ שאיננו נחוץ לנו ואילו את אלו שאנו כן צריכים – אנו נניח על משטחים מוגבהים ממתכת או פלסטיק כדי לבודד אותם מהקרקע. גם עצים הם מקור מזון לטרמיטים ובעיקר העצים הגזומים ויש לבדוק האם הטרמיטים התנחלו שם.

הדברת טרמיטים - ניטור

הדברת טרמיטים ללא קידוח - אופציה נוספת להדברת טרמיטים ללא קידוח היא על ידי שימוש בג'ל ייעודי עם פעולה מושהית אשר מוזרק בנקודות מפתח באיזור הנגוע. הג'ל הזה מכיל חומרי משיכה חזקים אשר יפתו את הטרמיטים לאכול ממנו ולקחת אותו כמזון עבור כל שוכני הקן וגם למלכה. הכנסת הג'ל הרעיל אל תוך הקן אמורה לקטול את המלכה וכך בעצם לחסל את הקן כולו. סוג זה של הדברת טרמיטים יכול להתאים באותם המצבים שבהם אנו מזהים את המחילות שלהם ויודעים שהם פעילים שם.

הדברת טרמיטים - מחיר

כשמבצעים הדברת טרמיטים מחיר ההדברה משוכלל לפי מספר גורמים כגון: מספר החדרים בבית ו/או גודל הבית, מהו סוג הטיפול, מהי רמת הנגיעות, סוג החומר שבו מבצעים את ההדברה, משך האחריות, האפשרות של טיפול נוסף במסגרת האחריות ועוד. בהזמנה של הדברת טרמיטים מחיר ההדברה הינו חשוב אולם חשוב יותר שהמבצע יהיה מוסמך ואמין ושיהיה זמין במקרה והבעיה לא נפתרה ונדרש טיפול נוסף.

לסיכום: אם יש לכם בעיית טרמיטים אנו מציעים לכם להזמין הדברת טרמיטים מקצועית וזאת מכיוון שאת המזיק הזה סביר להניח שלא תוכלו למגר בעצמכם. אמנם הדברת טרמיטים מומלצת היא זאת שעושים ללא קידוחים (באמצעות פתיונות או ג'ל) מכיוון אסתטית וידידותית הרבה יותר אולם היא דורשת מיומנות מקצועית ואורכת זמן ארוך יותר לפעמים מאשר הדברת טרמיטים באמצעות קידוחים אשר נחשבת כיעילה ומהירה הרבה יותר. אנחנו מזמינים אותכם ליצור עמנו קשר ואנו נכוון אותכם לפתרון הבעיה בצורה הכי נכונה עבורכם. 

הדברת בתים

הדברת בניינים

הדברת בניני מגורים

הדברת מסעדות

הדברת חנויות

הדברת מפעלים

הדברת מוסדות

הדברת טרמיטים

הדברת פרעושים

הדברת קרציות

הדברת נמלים

הדברת תיקנים

התקשרו כעת
בחר גודל פונט
הפעל ניגודיות